LINDNER Geotrac 64ep specifications — approved in Switzerland
74.8 HP
Max power
318.0 Nm
Max torque
40 km/h
Top speed
3 200 kg
Curb weight
| Power | 74.8 HP (55.0 kW) @ 2 200 rpm |
| Torque | 318.0 Nm @ 1 400 rpm |
| Top speed | 40 km/h |
| Weight/power ratio | 42.78 kg/HP |
| Displacement | 3 387 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout |
| 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 4 vitesses |
| Drivetrain | intégral: AV= déclenchable |
| Engine | F5DFL464A |
| Curb weight | 3 200 kg |
| Gross weight | 5 300 kg |
| Length | 3 760 mm |
| Width | 1 660 mm |
| Height | 2 250 mm |
| Wheelbase | 2 237 mm |
| Body type | Cabine |
| Seats | 1 |
| Doors | 2 |
| Tires | AV= 8.3R24 106A8 / 9.5R24 107A8 / 375/70R20 136G |
| Tires (option) | AR= 230/95R42 140A8 / 230/95R44 122A8 / 420/85R30 140A8 |
| Tow cap. (braked) | 33 000 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 3 000 kg |
| Manufacturer | TRAKTORENWERK LINDNER GMBH, A-6250 KUNDL/TIROL |
| Approval date | 16/02/2018 |
| Type approval no. | 4LB788 |