LINDNER Geotrac 74 specifications — approved in Switzerland
78.9 HP
Max power
310.0 Nm
Max torque
40 km/h
Top speed
2 950 kg
Curb weight
4LB755
| Power | 78.9 HP (58.0 kW) @ 2 200 rpm |
| Torque | 310.0 Nm @ 1 400 rpm |
| Top speed |
| 40 km/h |
| Weight/power ratio | 37.39 kg/HP |
| Displacement | 3 300 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 3 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 4 vitesses |
| Drivetrain | intégral: AV= déclenchable |
| Engine | 1103D-33TA (3594/2200) |
| Curb weight | 2 950 kg |
| Gross weight | 5 300 kg |
| Length | 4 000 mm |
| Height | 2 250 mm |
| Wheelbase | 2 083 mm |
| Body type | Cabine |
| Seats | 1 |
| Doors | 2 |
| Tires | AV= 365/70R18 132G 335/80R18 139B 420/65R20 125B 375/70R20 136G 380/75R20 148A8 11.2R24 114A8 |
| Tires (option) | AR= 380/85R28 133A8 420/70R28 133A8 540/65R28 142A8 420/70R30 134A8 420/85R30 140A8 13.6R36 127A8 |
| Tow cap. (braked) | 33 200 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 3 000 kg |
| Manufacturer | TRAKTORENWERK LINDNER GMBH, A-6250 KUNDL/TIROL |
| Approval date | 20/12/2010 |
| Type approval no. | 4LB755 |
4LB770
| Power | 76.0 HP (55.9 kW) @ 2 200 rpm |
| Torque | 310.0 Nm @ 1 400 rpm |
| Top speed | 40 km/h |
| Weight/power ratio | 38.82 kg/HP |
| Displacement | 3 300 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 3 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 4 vitesses |
| Drivetrain | intégral: AV= déclenchable |
| Engine | 1103D-33TA (3758/2200) |
| Curb weight | 2 950 kg |
| Gross weight | 5 300 kg |
| Length | 4 000 mm |
| Width | 1 580 mm |
| Height | 2 250 mm |
| Wheelbase | 2 083 mm |
| Body type | Cabine |
| Seats | 1 |
| Doors | 2 |
| Tires | AV= 365/70R18 132G 335/80R18 151A2 420/65R20 125A8 375/70R20 136G 380/75R24 122A8 11.2R24 114A8 |
| Tires (option) | AR= 380/85R28 133A8 420/70R28 133A8 540/65R28 145A8 420/70R30 137A8 420/85R30 140A8 13.6R36 127A8 |
| Tow cap. (braked) | 33 200 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 6 000 kg |
| Manufacturer | TRAKTORENWERK LINDNER GMBH, A-6250 KUNDL/TIROL |
| Approval date | 10/04/2015 |
| Type approval no. | 4LB770 |
4LB759
| Power | 76.0 HP (55.9 kW) @ 2 200 rpm |
| Torque | 310.0 Nm @ 1 400 rpm |
| Top speed | 40 km/h |
| Weight/power ratio | 38.82 kg/HP |
| Displacement | 3 300 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 3 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 4 vitesses |
| Drivetrain | intégral: AV= déclenchable |
| Engine | 1103D-33TA (3758/2200) |
| Curb weight | 2 950 kg |
| Gross weight | 5 300 kg |
| Length | 3 650 mm |
| Height | 2 250 mm |
| Wheelbase | 2 083 mm |
| Body type | Cabine |
| Seats | 1 |
| Doors | 2 |
| Tires | AV= 365/70R18 132G 335/80R18 139B 420/65R20 125B 375/70R20 136G 380/75R20 148A8 11.2R24 114A8 |
| Tires (option) | AR= 380/85R28 133A8 420/70R28 133A8 540/65R28 142A8 420/70R30 134A8 420/85R30 140A8 13.6R36 127A8 |
| Tow cap. (braked) | 33 200 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 3 000 kg |
| Manufacturer | TRAKTORENWERK LINDNER GMBH, A-6250 KUNDL/TIROL |
| Approval date | 28/06/2012 |
| Type approval no. | 4LB759 |