LINDNER Geotrac 70 A specifications — approved in Switzerland
74.8 HP
Max power
267.4 Nm
Max torque
30 km/h
Top speed
3 450 kg
Curb weight
| Power | 74.8 HP (55.0 kW) @ 2 200 rpm |
| Torque | 267.4 Nm @ 1 400 rpm |
| Top speed | 30 km/h |
| Weight/power ratio | 46.12 kg/HP |
| Displacement | 3 990 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout |
| 4-temp / 4 / en ligne |
| Transmission | Manuelle 4 vitesses |
| Drivetrain | intégral: (AV= déclenchable) |
| Engine | 1004.4 (AA) |
| Curb weight | 3 450 kg |
| Gross weight | 4 500 kg |
| Length | 3 720 mm |
| Width | 1 981 mm |
| Height | 2 410 mm |
| Wheelbase | 2 155 mm |
| Body type | Cabine |
| Seats | 1 |
| Doors | 2 |
| Tires | AV= 14.9R20 A8 11x20 340/75R20 A8 11x20 |
| Tires (option) | AR= 16.9R30 A8 14x30 16.9R28 A8 15x28 |
| Tow cap. (braked) | 17 000 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 6 200 kg |
| Manufacturer | TRAKTORENWERK LINDNER GMBH, A-6250 KUNDL/TIROL |
| Approval date | 12/08/1997 |
| Type approval no. | 4LB703 |