LINDNER Unitrac 122LDrive specifications — approved in Switzerland
136.0 HP
Max power
530.0 Nm
Max torque
40 km/h
Top speed
4 100 kg
Curb weight
3LA722
| Power | 136.0 HP (100.0 kW) @ 2 200 rpm |
| Torque | 530.0 Nm @ 1 500 rpm |
| Top speed |
| 40 km/h |
| Weight/power ratio | 30.15 kg/HP |
| Displacement | 3 621 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | h2m |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | 904J-E36TADDS(6333/2200) |
| Curb weight | 4 100 kg |
| Gross weight | 10 300 kg |
| Length | 4 927 mm |
| Width | 1 942 mm |
| Height | 2 470 mm |
| Wheelbase | 2 750 mm |
| Seats | 2 |
| Doors | 2 |
| Tires | AV+AR= 285/70-R19.5 146/144M / 15.0/55-17 122A8 / 425/55R17 134G / 440/50R17 135D |
| Tires (option) | AV+AR= 11.5/80-15.3 126/138A8 / 15.5/55R18 138E / 265/70R19.5 140/138M / 285/70R19.5 146/144M |
| Manufacturer | TRAKTORENWERK LINDNER GMBH, A-6250 KUNDL/TIROL |
| Approval date | 23/04/2025 |
| Type approval no. | 3LA722 |
4LB819
| Power | 136.0 HP (100.0 kW) @ 2 200 rpm |
| Torque | 530.0 Nm @ 1 500 rpm |
| Top speed | 40 km/h |
| Weight/power ratio | 30.15 kg/HP |
| Displacement | 3 621 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | h2m |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | 904J-E36TADDS(6333/2200) |
| Curb weight | 4 100 kg |
| Gross weight | 10 300 kg |
| Length | 4 927 mm |
| Width | 1 942 mm |
| Height | 2 470 mm |
| Wheelbase | 2 750 mm |
| Body type | Cabine |
| Seats | 2 |
| Doors | 2 |
| Tires | AV+AR= 285/70-R19.5 146/144M / 15.0/55-17 122A8 / 425/55R17 134G / 440/50R17 135D |
| Tires (option) | AV+AR= 11.5/80-15.3 126/138A8 / 15.5/55R18 138E / 265/70R19.5 140/138M / 285/70R19.5 146/144M |
| Manufacturer | TRAKTORENWERK LINDNER GMBH, A-6250 KUNDL/TIROL |
| Approval date | 31/03/2025 |
| Type approval no. | 4LB819 |
3LA720
| Power | 136.0 HP (100.0 kW) @ 2 200 rpm |
| Torque | 530.0 Nm @ 1 500 rpm |
| Top speed | 40 km/h |
| Weight/power ratio | 30.15 kg/HP |
| Displacement | 3 621 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | h2m |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | 904J-E36TADDS(6333/2200) |
| Curb weight | 4 100 kg |
| Gross weight | 7 499 kg |
| Length | 4 927 mm |
| Width | 1 942 mm |
| Height | 2 470 mm |
| Wheelbase | 2 750 mm |
| Seats | 2 |
| Doors | 2 |
| Tires | AV+AR= 285/70-R19.5 146/144M / 15.0/55-17 122A8 / 425/55R17 134G / 440/50R17 135D |
| Tires (option) | AV+AR= 11.5/80-15.3 126/138A8 / 15.5/55R18 138E / 265/70R19.5 140/138M / 285/70R19.5 146/144M |
| Manufacturer | TRAKTORENWERK LINDNER GMBH, A-6250 KUNDL/TIROL |
| Approval date | 02/04/2024 |
| Type approval no. | 3LA720 |
4LB816
| Power | 136.0 HP (100.0 kW) @ 2 200 rpm |
| Torque | 530.0 Nm @ 1 500 rpm |
| Top speed | 40 km/h |
| Weight/power ratio | 30.15 kg/HP |
| Displacement | 3 621 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | h2m |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | 904J-E36TADDS(6333/2200) |
| Curb weight | 4 100 kg |
| Gross weight | 7 499 kg |
| Length | 4 927 mm |
| Width | 1 942 mm |
| Height | 2 470 mm |
| Wheelbase | 2 750 mm |
| Body type | Cabine |
| Seats | 2 |
| Doors | 2 |
| Tires | AV+AR= 285/70-R19.5 146/144M / 15.0/55-17 122A8 / 425/55R17 134G / 440/50R17 135D |
| Tires (option) | AV+AR= 11.5/80-15.3 126/138A8 / 15.5/55R18 138E / 265/70R19.5 140/138M / 285/70R19.5 146/144M |
| Manufacturer | TRAKTORENWERK LINDNER GMBH, A-6250 KUNDL/TIROL |
| Approval date | 02/04/2024 |
| Type approval no. | 4LB816 |
3LA721
| Power | 122.4 HP (90.0 kW) @ 2 200 rpm |
| Torque | 500.0 Nm @ 1 500 rpm |
| Top speed | 40 km/h |
| Weight/power ratio | 33.5 kg/HP |
| Displacement | 3 621 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | h2m |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | 904J-E36TADDS(4792/2400) |
| Curb weight | 4 100 kg |
| Gross weight | 10 300 kg |
| Length | 4 927 mm |
| Width | 1 942 mm |
| Height | 2 470 mm |
| Wheelbase | 2 750 mm |
| Seats | 2 |
| Doors | 2 |
| Tires | AV+AR= 285/70-R19.5 146/144M / 15.0/55-17 122A8 / 425/55R17 134G / 440/50R17 135D |
| Tires (option) | AV+AR= 11.5/80-15.3 126/138A8 / 15.5/55R18 138E / 265/70R19.5 140/138M / 285/70R19.5 146/144M |
| Manufacturer | TRAKTORENWERK LINDNER GMBH, A-6250 KUNDL/TIROL |
| Approval date | 23/04/2025 |
| Type approval no. | 3LA721 |
4LB818
| Power | 122.4 HP (90.0 kW) @ 2 200 rpm |
| Torque | 500.0 Nm @ 1 500 rpm |
| Top speed | 40 km/h |
| Weight/power ratio | 33.5 kg/HP |
| Displacement | 3 621 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | h2m |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | 904J-E36TADDS(4792/2400) |
| Curb weight | 4 100 kg |
| Gross weight | 10 300 kg |
| Length | 4 927 mm |
| Width | 1 942 mm |
| Height | 2 470 mm |
| Wheelbase | 2 750 mm |
| Body type | Cabine |
| Seats | 2 |
| Doors | 2 |
| Tires | AV+AR= 285/70-R19.5 146/144M / 15.0/55-17 122A8 / 425/55R17 134G / 440/50R17 135D |
| Tires (option) | AV+AR= 11.5/80-15.3 126/138A8 / 15.5/55R18 138E / 265/70R19.5 140/138M / 285/70R19.5 146/144M |
| Manufacturer | TRAKTORENWERK LINDNER GMBH, A-6250 KUNDL/TIROL |
| Approval date | 31/03/2025 |
| Type approval no. | 4LB818 |
3LA717
| Power | 122.4 HP (90.0 kW) @ 2 200 rpm |
| Torque | 500.0 Nm @ 1 500 rpm |
| Top speed | 40 km/h |
| Weight/power ratio | 33.5 kg/HP |
| Displacement | 3 621 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | h2m |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | 904J-E36TADDS(4792/2400) |
| Curb weight | 4 100 kg |
| Gross weight | 7 499 kg |
| Length | 4 927 mm |
| Width | 1 942 mm |
| Height | 2 470 mm |
| Wheelbase | 2 750 mm |
| Seats | 2 |
| Doors | 2 |
| Tires | AV+AR= 285/70-R19.5 146/144M / 15.0/55-17 122A8 / 425/55R17 134G / 440/50R17 135D |
| Tires (option) | AV+AR= 11.5/80-15.3 126/138A8 / 15.5/55R18 138E / 265/70R19.5 140/138M / 285/70R19.5 146/144M |
| Manufacturer | TRAKTORENWERK LINDNER GMBH, A-6250 KUNDL/TIROL |
| Approval date | 10/07/2023 |
| Type approval no. | 3LA717 |
4LB808
| Power | 122.4 HP (90.0 kW) @ 2 200 rpm |
| Torque | 500.0 Nm @ 1 500 rpm |
| Top speed | 40 km/h |
| Weight/power ratio | 33.5 kg/HP |
| Displacement | 3 621 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | h2m |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | 904J-E36TADDS(4792/2400) |
| Curb weight | 4 100 kg |
| Gross weight | 7 499 kg |
| Length | 4 927 mm |
| Width | 1 942 mm |
| Height | 2 470 mm |
| Wheelbase | 2 750 mm |
| Body type | Cabine |
| Seats | 2 |
| Doors | 2 |
| Tires | AV+AR= 285/70-R19.5 146/144M / 15.0/55-17 122A8 / 425/55R17 134G / 440/50R17 135D |
| Tires (option) | AV+AR= 11.5/80-15.3 126/138A8 / 15.5/55R18 138E / 265/70R19.5 140/138M / 285/70R19.5 146/144M |
| Manufacturer | TRAKTORENWERK LINDNER GMBH, A-6250 KUNDL/TIROL |
| Approval date | 28/05/2021 |
| Type approval no. | 4LB808 |
3LA716
| Power | 122.4 HP (90.0 kW) @ 2 200 rpm |
| Torque | 500.0 Nm @ 1 500 rpm |
| Top speed | 40 km/h |
| Weight/power ratio | 33.5 kg/HP |
| Displacement | 3 621 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | h2m |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | 904J-E36TADDS(4792/2400) |
| Curb weight | 4 100 kg |
| Gross weight | 7 499 kg |
| Length | 4 927 mm |
| Width | 1 942 mm |
| Height | 2 470 mm |
| Wheelbase | 2 750 mm |
| Seats | 2 |
| Doors | 2 |
| Tires | AV+AR= 285/70-R19.5 146/144M / 15.0/55-17 122A8 / 425/55R17 134G / 440/50R17 135D |
| Tires (option) | AV+AR= 11.5/80-15.3 126/138A8 / 15.5/55R18 138E / 265/70R19.5 140/138M / 285/70R19.5 146/144M |
| Manufacturer | TRAKTORENWERK LINDNER GMBH, A-6250 KUNDL/TIROL |
| Approval date | 28/05/2021 |
| Type approval no. | 3LA716 |