MG ZR 160 specifications — approved in Switzerland
160.5 HP
Max power
174.0 Nm
Max torque
210 km/h
Top speed
1 185 kg
Curb weight
1XA232
| Power | 160.5 HP (118.0 kW) @ 6 900 rpm |
| Torque | 174.0 Nm @ 4 700 rpm |
| Top speed |
| 210 km/h |
| Weight/power ratio | 7.38 kg/HP |
| Displacement | 1 796 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 18K4K |
| Curb weight | 1 185 kg |
| Gross weight | 1 550 kg |
| Length | 3 990 mm |
| Width | 1 688 mm |
| Height | 1 395 mm |
| Wheelbase | 2 500 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 2+1 / 4+1 |
| CO₂ | 179.0 g/km |
| Consumption | 7.50 l/100km |
| Energy category | F |
| Tires | 205/50R16 79H 6.5x16 DP45 |
| Tires (option) | 205/45R17 79H 7.0x17 DP45 |
| Tow cap. (braked) | 1 000 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 500 kg |
| Manufacturer | MG ROVER GROUP LTD, GB-B31 2TB Birmingham |
| Approval date | 20/06/2005 |
| Type approval no. | 1XA232 |
1MN312
| Power | 160.5 HP (118.0 kW) @ 6 900 rpm |
| Torque | 174.0 Nm @ 4 700 rpm |
| Top speed | 210 km/h |
| Weight/power ratio | 7.38 kg/HP |
| Displacement | 1 796 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 18K4K |
| Curb weight | 1 185 kg |
| Gross weight | 1 550 kg |
| Length | 3 990 mm |
| Width | 1 688 mm |
| Height | 1 395 mm |
| Wheelbase | 2 500 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 2+1 / 4+1 |
| CO₂ | 179.0 g/km |
| Consumption | 7.50 l/100km |
| Energy category | F |
| Tires | 205/50R16 79H 6.5x16 DP45 |
| Tires (option) | 205/45R17 79H 7.0x17 DP45 |
| Tow cap. (braked) | 1 000 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 500 kg |
| Manufacturer | MG ROVER GROUP LTD, GB-B31 2TB Birmingham |
| Approval date | 01/10/2001 |
| Type approval no. | 1MN312 |