MG ZS 180 specifications — approved in Switzerland
176.8 HP
Max power
240.0 Nm
Max torque
224 km/h
Top speed
1 310 kg
Curb weight
| Power | 176.8 HP (130.0 kW) @ 6 500 rpm |
| Torque | 240.0 Nm @ 4 000 rpm |
| Top speed | 224 km/h |
| Weight/power ratio | 7.41 kg/HP |
| Displacement | 2 497 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout |
| 4-temp / 6 / V-inj |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 25K4F |
| Curb weight | 1 310 kg |
| Gross weight | 1 720 kg |
| Length | 4 377 mm |
| Width | 1 696 mm |
| Height | 1 394 mm |
| Wheelbase | 2 620 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4 / 4+1 |
| CO₂ | 227.0 g/km |
| Consumption | 9.50 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 205/50R16 83V: 6.5x16 DP45 |
| Tires (option) | 205/45R17 83V: 7.0x17 DP45: 7,5x17 DP45 |
| Tow cap. (braked) | 1 000 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 500 kg |
| Manufacturer | MG ROVER GROUP LTD, GB-B31 2TB Birmingham |
| Approval date | 01/10/2001 |
| Type approval no. | 1MN313 |