RENAULT Kangoo dCi75 specifications — approved in Switzerland
74.8 HP
Max power
200.0 Nm
Max torque
150 km/h
Top speed
1 330 kg
Curb weight
3RD644
| Power | 74.8 HP (55.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 200.0 Nm @ 1 750 rpm |
| Top speed |
| 150 km/h |
| Weight/power ratio | 17.78 kg/HP |
| Displacement | 1 461 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | K9KE6 |
| Curb weight | 1 330 kg |
| Gross weight | 1 885 kg |
| Length | 4 282 mm |
| Width | 1 829 mm |
| Height | 1 805 mm |
| Wheelbase | 2 697 mm |
| Body type | Fourgon |
| Seats | 2 |
| Doors | 2-4+1-2 |
| CO₂ | 112.0 g/km |
| Consumption | 4.30 l/100km |
| Tires | 185/70R14 88T: 5.5x14 DP45 |
| Tires (option) | 195/65R15 91T: 6x15 DP44 |
| Tow cap. (braked) | 1 050 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 665 kg |
| Manufacturer | RENAULT s.a.s., F-92100 Boulogne-Billancourt |
| Approval date | 18/10/2017 |
| Type approval no. | 3RD644 |
3RD645
| Power | 74.8 HP (55.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 200.0 Nm @ 1 750 rpm |
| Top speed | 150 km/h |
| Weight/power ratio | 17.78 kg/HP |
| Displacement | 1 461 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | K9KE6 |
| Curb weight | 1 330 kg |
| Gross weight | 1 885 kg |
| Length | 4 282 mm |
| Width | 1 829 mm |
| Height | 1 805 mm |
| Wheelbase | 2 697 mm |
| Body type | Fourgon |
| Seats | 2 |
| Doors | 2-4+1-2 |
| CO₂ | 116.0 g/km |
| Consumption | 4.50 l/100km |
| Tires | 195/65R15 91T: 6x15 DP44 |
| Tow cap. (braked) | 1 050 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 665 kg |
| Manufacturer | RENAULT s.a.s., F-92100 Boulogne-Billancourt |
| Approval date | 18/10/2017 |
| Type approval no. | 3RD645 |
3RC569
| Power | 74.8 HP (55.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 200.0 Nm @ 1 750 rpm |
| Top speed | 150 km/h |
| Weight/power ratio | 19.32 kg/HP |
| Displacement | 1 461 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | K9KE6 |
| Curb weight | 1 445 kg |
| Gross weight | 2 160 kg |
| Length | 4 282 mm |
| Width | 1 829 mm |
| Height | 1 801 mm |
| Wheelbase | 2 697 mm |
| Body type | Fourgon |
| Seats | 5 |
| Doors | 2-4+1-2 |
| CO₂ | 123.0 g/km |
| Consumption | 4.70 l/100km |
| Tires | 195/65R15 91T: 6x15 DP44 |
| Tow cap. (braked) | 1 050 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 720 kg |
| Manufacturer | RENAULT s.a.s., F-92100 Boulogne-Billancourt |
| Approval date | 30/03/2016 |
| Type approval no. | 3RC569 |
3RC524
| Power | 74.8 HP (55.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 200.0 Nm @ 1 750 rpm |
| Top speed | 150 km/h |
| Weight/power ratio | 18.11 kg/HP |
| Displacement | 1 461 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | K9KE6 |
| Curb weight | 1 355 kg |
| Gross weight | 2 100 kg |
| Length | 4 282 mm |
| Width | 1 829 mm |
| Height | 1 805 mm |
| Wheelbase | 2 697 mm |
| Body type | Fourgon |
| Seats | 2 |
| Doors | 2-4+1-2 |
| CO₂ | 119.0 g/km |
| Consumption | 4.60 l/100km |
| Tires | 195/65R15 91T: 6x15 DP44 |
| Tow cap. (braked) | 1 050 kg |
| Manufacturer | RENAULT s.a.s., F-92100 Boulogne-Billancourt |
| Approval date | 30/06/2015 |
| Type approval no. | 3RC524 |