RENAULT Mégane 2.0 IDE specifications — approved in Switzerland
140.1 HP
Max power
200.0 Nm
Max torque
213 km/h
Top speed
1 210 kg
Curb weight
1RA312
| Power | 140.1 HP (103.0 kW) @ 5 500 rpm |
| Torque | 200.0 Nm @ 4 000 rpm |
| Top speed |
| 213 km/h |
| Weight/power ratio | 8.64 kg/HP |
| Displacement | 1 998 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-DI |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | F5RD7 |
| Curb weight | 1 210 kg |
| Gross weight | 1 555 kg |
| Length | 3 967 mm |
| Width | 1 698 mm |
| Height | 1 366 mm |
| Wheelbase | 2 457 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 4 |
| Doors | 2 |
| CO₂ | 181.0 g/km |
| Consumption | 7.60 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 195/50R16 84V 6.50x16 DP44 |
| Tires (option) | 185/55R15 81H/85H: 6.00x15 DP43 |
| Tow cap. (braked) | 1 200 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 605 kg |
| Manufacturer | RENAULT s.a.s., F-92100 Boulogne-Billancourt |
| Approval date | 14/05/1999 |
| Type approval no. | 1RA312 |
1RA313
| Power | 140.1 HP (103.0 kW) @ 5 500 rpm |
| Torque | 200.0 Nm @ 4 000 rpm |
| Top speed | 210 km/h |
| Weight/power ratio | 9.1 kg/HP |
| Displacement | 1 998 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-DI |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | F5RD7 |
| Curb weight | 1 275 kg |
| Gross weight | 1 610 kg |
| Length | 4 082 mm |
| Width | 1 698 mm |
| Height | 1 368 mm |
| Wheelbase | 2 461 mm |
| Body type | Ouvert avec capote / hardtop |
| Seats | 4 |
| Doors | 2 |
| CO₂ | 181.0 g/km |
| Consumption | 7.60 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 195/50R16 84V: 6.50x16 DP44 |
| Tires (option) | 185/55R15 81H/85H M+S: 6.00x15 DP43 |
| Tow cap. (braked) | 1 200 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 635 kg |
| Manufacturer | RENAULT s.a.s., F-92100 Boulogne-Billancourt |
| Approval date | 14/05/1999 |
| Type approval no. | 1RA313 |