RENAULT Megane 2.0T specifications — approved in Switzerland
179.5 HP
Max power
300.0 Nm
Max torque
225 km/h
Top speed
1 466 kg
Curb weight
1RA975
| Power | 179.5 HP (132.0 kW) @ 5 500 rpm |
| Torque | 300.0 Nm @ 2 250 rpm |
| Top speed |
| 225 km/h |
| Weight/power ratio | 8.17 kg/HP |
| Displacement | 1 998 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj-T |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | F4R L8 |
| Curb weight | 1 466 kg |
| Gross weight | 1 884 kg |
| Length | 4 559 mm |
| Width | 1 804 mm |
| Height | 1 468 mm |
| Wheelbase | 2 703 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 178.0 g/km |
| Consumption | 7.60 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 225/45R17 94V: 7x17 DP49 |
| Tires (option) | 225/40ZR18 92W: 7.5, 8.00, 8.25x18 DP49-65 |
| Tow cap. (braked) | 1 300 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 675 kg |
| Manufacturer | RENAULT s.a.s., F-92100 Boulogne-Billancourt |
| Approval date | 17/03/2009 |
| Type approval no. | 1RA975 |
1RA941
| Power | 179.5 HP (132.0 kW) @ 5 500 rpm |
| Torque | 300.0 Nm @ 2 250 rpm |
| Top speed | 225 km/h |
| Weight/power ratio | 7.77 kg/HP |
| Displacement | 1 998 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | F4R L8 |
| Curb weight | 1 395 kg |
| Gross weight | 1 830 kg |
| Length | 4 295 mm |
| Width | 1 804 mm |
| Height | 1 423 mm |
| Wheelbase | 2 640 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 2+1 / 4+1 |
| CO₂ | 178.0 g/km |
| Consumption | 7.60 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 225/45R17 94V: 7x17 DP49 |
| Tires (option) | 225/40ZR18 92W: 7.5, 8.00, 8.25x18 DP49-65 |
| Tow cap. (braked) | 1 300 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 695 kg |
| Manufacturer | RENAULT s.a.s., F-92100 Boulogne-Billancourt |
| Approval date | 26/09/2008 |
| Type approval no. | 1RA941 |