RENAULT Mégane Cabriolet specifications — approved in Switzerland
146.9 HP
Max power
185.0 Nm
Max torque
215 km/h
Top speed
1 260 kg
Curb weight
1RA172
| Power | 146.9 HP (108.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 185.0 Nm @ 4 500 rpm |
| Top speed |
| 215 km/h |
| Weight/power ratio | 8.58 kg/HP |
| Displacement | 1 998 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | F7RD7 |
| Curb weight | 1 260 kg |
| Gross weight | 1 655 kg |
| Length | 4 028 mm |
| Width | 1 695 mm |
| Height | 1 368 mm |
| Wheelbase | 2 468 mm |
| Body type | Ouvert avec capote / hardtop |
| Seats | 4 |
| Doors | 2 |
| CO₂ | 218.0 g/km |
| Consumption | 9.30 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 195/50R16 84V: 6.50x16 DP44 |
| Tires (option) | 175/65R14 82Q M+S: 6.00x14 DP43 |
| Tow cap. (braked) | 1 200 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 630 kg |
| Manufacturer | RENAULT s.a.s., F-92100 Boulogne-Billancourt |
| Approval date | 31/01/1997 |
| Type approval no. | 1RA172 |
1RA203
| Power | 113.6 HP (83.5 kW) @ 5 400 rpm |
| Torque | 168.0 Nm @ 4 250 rpm |
| Top speed | 194 km/h |
| Weight/power ratio | 11 kg/HP |
| Displacement | 1 998 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | Automatique 4 rapports |
| Drivetrain | AV |
| Engine | F3RQ7 |
| Curb weight | 1 250 kg |
| Gross weight | 1 655 kg |
| Length | 4 028 mm |
| Width | 1 695 mm |
| Height | 1 368 mm |
| Wheelbase | 2 468 mm |
| Body type | Ouvert avec capote / hardtop |
| Seats | 4 |
| Doors | 2 |
| CO₂ | 203.0 g/km |
| Consumption | 8.60 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 175/65R14 82H: 5.50x14 DP36 |
| Tires (option) | 185/60R14 82H: 5.50x14 DP36, 6.00x14 DP36 |
| Manufacturer | RENAULT s.a.s., F-92100 Boulogne-Billancourt |
| Approval date | 16/12/1997 |
| Type approval no. | 1RA203 |
1RA184
| Power | 113.6 HP (83.5 kW) @ 5 400 rpm |
| Torque | 168.0 Nm @ 4 250 rpm |
| Top speed | 200 km/h |
| Weight/power ratio | 10.83 kg/HP |
| Displacement | 1 998 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | F3RP7 |
| Curb weight | 1 230 kg |
| Gross weight | 1 635 kg |
| Length | 4 028 mm |
| Width | 1 695 mm |
| Height | 1 368 mm |
| Wheelbase | 2 468 mm |
| Body type | Ouvert avec capote / hardtop |
| Seats | 4 |
| Doors | 2 |
| CO₂ | 198.0 g/km |
| Consumption | 8.40 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 175/65R14 82H: 5.50x14 DP36 |
| Tires (option) | 185/60R14 82H: 5.50x14, 6.00x14 DP36 |
| Tow cap. (braked) | 1 200 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 615 kg |
| Manufacturer | RENAULT s.a.s., F-92100 Boulogne-Billancourt |
| Approval date | 27/05/1997 |
| Type approval no. | 1RA184 |
1RA280
| Power | 108.8 HP (80.0 kW) @ 5 400 rpm |
| Torque | 168.0 Nm @ 4 250 rpm |
| Top speed | 200 km/h |
| Weight/power ratio | 11.31 kg/HP |
| Displacement | 1 998 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | F3RP7 |
| Curb weight | 1 230 kg |
| Gross weight | 1 635 kg |
| Length | 4 028 mm |
| Width | 1 695 mm |
| Height | 1 368 mm |
| Wheelbase | 2 461 mm |
| Body type | Ouvert avec capote / hardtop |
| Seats | 4 |
| Doors | 2 |
| CO₂ | 198.0 g/km |
| Consumption | 8.40 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 175/65R14 82H: 5.50x14 DP36 |
| Tires (option) | 185/60R14 82H: 5.50x14 DP36, 6.00x14 DP36 |
| Tow cap. (braked) | 1 200 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 615 kg |
| Manufacturer | RENAULT s.a.s., F-92100 Boulogne-Billancourt |
| Approval date | 21/10/1998 |
| Type approval no. | 1RA280 |
1RA281
| Power | 108.8 HP (80.0 kW) @ 5 400 rpm |
| Torque | 168.0 Nm @ 4 250 rpm |
| Top speed | 194 km/h |
| Weight/power ratio | 11.49 kg/HP |
| Displacement | 1 998 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | Automatique 4 rapports |
| Drivetrain | AV |
| Engine | F3RQ7 |
| Curb weight | 1 250 kg |
| Gross weight | 1 655 kg |
| Length | 4 028 mm |
| Width | 1 695 mm |
| Height | 1 368 mm |
| Wheelbase | 2 461 mm |
| Body type | Ouvert avec capote / hardtop |
| Seats | 4 |
| Doors | 2 |
| CO₂ | 198.0 g/km |
| Consumption | 8.40 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 175/65R14 82H: 5.50x14 DP36 |
| Tires (option) | 185/60R14 82H: 5.50x14 DP36, 6.00x14 DP36 |
| Manufacturer | RENAULT s.a.s., F-92100 Boulogne-Billancourt |
| Approval date | 21/10/1998 |
| Type approval no. | 1RA281 |
1RA171
| Power | 89.8 HP (66.0 kW) @ 5 000 rpm |
| Torque | 137.0 Nm @ 4 000 rpm |
| Top speed | 187 km/h |
| Weight/power ratio | 13.14 kg/HP |
| Displacement | 1 598 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj. |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | K7MA7 |
| Curb weight | 1 180 kg |
| Gross weight | 1 585 kg |
| Length | 4 028 mm |
| Width | 1 695 mm |
| Height | 1 366 mm |
| Wheelbase | 2 468 mm |
| Body type | Ouvert avec capote / hardtop |
| Seats | 4 |
| Doors | 2 |
| CO₂ | 176.0 g/km |
| Consumption | 7.40 l/100km |
| Energy category | F |
| Tires | 175/70R13 82T: 5.50x13 DP36 |
| Tires (option) | 175/65R14 82T: 5.50x14 DP36 |
| Tow cap. (braked) | 1 200 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 590 kg |
| Manufacturer | RENAULT s.a.s., F-92100 Boulogne-Billancourt |
| Approval date | 31/01/1997 |
| Type approval no. | 1RA171 |