RENAULT Mégane Classic specifications — approved in Switzerland
113.6 HP
Max power
168.0 Nm
Max torque
197 km/h
Top speed
1 165 kg
Curb weight
1RA261
| Power | 113.6 HP (83.5 kW) @ 5 400 rpm |
| Torque | 168.0 Nm @ 4 250 rpm |
| Top speed |
| 197 km/h |
| Weight/power ratio | 10.26 kg/HP |
| Displacement | 1 998 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | F3RP7 |
| Curb weight | 1 165 kg |
| Gross weight | 1 635 kg |
| Length | 4 400 mm |
| Width | 1 698 mm |
| Height | 1 420 mm |
| Wheelbase | 2 567 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4 |
| CO₂ | 198.0 g/km |
| Consumption | 8.40 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 175/65R14 82H: 5.50x14 DP36 |
| Tires (option) | 185/60R14 82H: 5.50x14 DP36, 6.00x14 DP36 |
| Tow cap. (braked) | 1 300 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 580 kg |
| Manufacturer | RENAULT s.a.s., F-92100 Boulogne-Billancourt |
| Approval date | 14/10/1998 |
| Type approval no. | 1RA261 |
1RA262
| Power | 113.6 HP (83.5 kW) @ 5 400 rpm |
| Torque | 168.0 Nm @ 4 250 rpm |
| Top speed | 194 km/h |
| Weight/power ratio | 10.48 kg/HP |
| Displacement | 1 998 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | Automatique 4 rapports |
| Drivetrain | AV |
| Engine | F3RQ7 |
| Curb weight | 1 190 kg |
| Gross weight | 1 660 kg |
| Length | 4 400 mm |
| Width | 1 698 mm |
| Height | 1 420 mm |
| Wheelbase | 2 567 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4 |
| CO₂ | 203.0 g/km |
| Consumption | 8.60 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 175/65R14 82H: 5.50x14 DP36 |
| Tires (option) | 185/60R14 82H: 5.50x14 DP36, 6.00x14 DP36 |
| Manufacturer | RENAULT s.a.s., F-92100 Boulogne-Billancourt |
| Approval date | 14/10/1998 |
| Type approval no. | 1RA262 |
1RA202
| Power | 113.6 HP (83.5 kW) @ 5 400 rpm |
| Torque | 168.0 Nm @ 4 250 rpm |
| Top speed | 194 km/h |
| Weight/power ratio | 10.61 kg/HP |
| Displacement | 1 998 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | Automatique 4 rapports |
| Drivetrain | AV |
| Engine | F3RQ7 |
| Curb weight | 1 205 kg |
| Gross weight | 1 700 kg |
| Length | 4 400 mm |
| Width | 1 698 mm |
| Height | 1 420 mm |
| Wheelbase | 2 567 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4 |
| CO₂ | 203.0 g/km |
| Consumption | 8.60 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 175/65R14 82H: 5.50x14 DP36 |
| Tires (option) | 185/60R14 82H: 5.50x14 DP36, 6.00x14 DP36 |
| Manufacturer | RENAULT s.a.s., F-92100 Boulogne-Billancourt |
| Approval date | 16/12/1997 |
| Type approval no. | 1RA202 |
1RA176
| Power | 113.6 HP (83.5 kW) @ 5 400 rpm |
| Torque | 168.0 Nm @ 4 250 rpm |
| Top speed | 191 km/h |
| Weight/power ratio | 10.61 kg/HP |
| Displacement | 1 998 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | Automatique 4 rapports |
| Drivetrain | AV |
| Engine | F3RQ7 |
| Curb weight | 1 205 kg |
| Gross weight | 1 700 kg |
| Length | 4 400 mm |
| Width | 1 698 mm |
| Height | 1 420 mm |
| Wheelbase | 2 567 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4 |
| CO₂ | 222.0 g/km |
| Consumption | 9.40 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 175/65R14 82H: 5.50x14 DP36 |
| Tires (option) | 185/60R14 82H: 5.50x14 DP36 6.00x14 DP36 |
| Manufacturer | RENAULT s.a.s., F-92100 Boulogne-Billancourt |
| Approval date | 24/02/1997 |
| Type approval no. | 1RA176 |
1RA175
| Power | 113.6 HP (83.5 kW) @ 5 400 rpm |
| Torque | 168.0 Nm @ 4 250 rpm |
| Top speed | 197 km/h |
| Weight/power ratio | 10.39 kg/HP |
| Displacement | 1 998 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | F3RP7 |
| Curb weight | 1 180 kg |
| Gross weight | 1 675 kg |
| Length | 4 400 mm |
| Width | 1 698 mm |
| Height | 1 420 mm |
| Wheelbase | 2 567 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4 |
| CO₂ | 198.0 g/km |
| Consumption | 8.40 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 175/65R14 82 H 5.50x14 DP36 |
| Tires (option) | 185/60R14 82 H 5.50x14 DP36 6.00x14 DP36 |
| Tow cap. (braked) | 1 300 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 590 kg |
| Manufacturer | RENAULT s.a.s., F-92100 Boulogne-Billancourt |
| Approval date | 24/02/1997 |
| Type approval no. | 1RA175 |
1RA274
| Power | 108.8 HP (80.0 kW) @ 5 400 rpm |
| Torque | 168.0 Nm @ 4 250 rpm |
| Top speed | 197 km/h |
| Weight/power ratio | 10.71 kg/HP |
| Displacement | 1 998 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | F3RP7 |
| Curb weight | 1 165 kg |
| Gross weight | 1 635 kg |
| Length | 4 400 mm |
| Width | 1 698 mm |
| Height | 1 420 mm |
| Wheelbase | 2 567 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4 |
| CO₂ | 198.0 g/km |
| Consumption | 8.40 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 175/65R14 82H: 5.50x14 DP36 |
| Tires (option) | 185/60R14 82H: 5.50x14 DP36, 6.00x14 DP36 |
| Tow cap. (braked) | 1 300 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 580 kg |
| Manufacturer | RENAULT s.a.s., F-92100 Boulogne-Billancourt |
| Approval date | 21/10/1998 |
| Type approval no. | 1RA274 |
1RA275
| Power | 108.8 HP (80.0 kW) @ 5 400 rpm |
| Torque | 168.0 Nm @ 4 250 rpm |
| Top speed | 194 km/h |
| Weight/power ratio | 10.94 kg/HP |
| Displacement | 1 998 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | Automatique 4 rapports |
| Drivetrain | AV |
| Engine | F3RQ7 |
| Curb weight | 1 190 kg |
| Gross weight | 1 660 kg |
| Length | 4 400 mm |
| Width | 1 698 mm |
| Height | 1 420 mm |
| Wheelbase | 2 567 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4 |
| CO₂ | 198.0 g/km |
| Consumption | 8.40 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 175/65R14 82H: 5.50x14 DP36 |
| Tires (option) | 185/60R14 82H: 5.50x14 DP36, 6.00x14 DP36 |
| Manufacturer | RENAULT s.a.s., F-92100 Boulogne-Billancourt |
| Approval date | 21/10/1998 |
| Type approval no. | 1RA275 |
1RA259
| Power | 89.8 HP (66.0 kW) @ 5 000 rpm |
| Torque | 137.0 Nm @ 4 000 rpm |
| Top speed | 184 km/h |
| Weight/power ratio | 12.64 kg/HP |
| Displacement | 1 598 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | K7MA7 |
| Curb weight | 1 135 kg |
| Gross weight | 1 605 kg |
| Length | 4 400 mm |
| Width | 1 698 mm |
| Height | 1 420 mm |
| Wheelbase | 2 567 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 172.0 g/km |
| Consumption | 7.20 l/100km |
| Energy category | F |
| Tires | 175/65R14 82T: 5.50x14 DP36 |
| Tow cap. (braked) | 1 300 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 565 kg |
| Manufacturer | RENAULT s.a.s., F-92100 Boulogne-Billancourt |
| Approval date | 14/10/1998 |
| Type approval no. | 1RA259 |
1RA260
| Power | 89.8 HP (66.0 kW) @ 5 000 rpm |
| Torque | 137.0 Nm @ 4 000 rpm |
| Top speed | 170 km/h |
| Weight/power ratio | 12.97 kg/HP |
| Displacement | 1 598 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | Automatique 4 rapports |
| Drivetrain | AV |
| Engine | K7MB7 |
| Curb weight | 1 165 kg |
| Gross weight | 1 635 kg |
| Length | 4 400 mm |
| Width | 1 698 mm |
| Height | 1 420 mm |
| Wheelbase | 2 567 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4 |
| CO₂ | 206.0 g/km |
| Consumption | 8.30 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 175/65R14 82T: 5.50x14 DP36 |
| Manufacturer | RENAULT s.a.s., F-92100 Boulogne-Billancourt |
| Approval date | 14/10/1998 |
| Type approval no. | 1RA260 |
1RA173
| Power | 89.8 HP (66.0 kW) @ 5 000 rpm |
| Torque | 137.0 Nm @ 4 000 rpm |
| Top speed | 184 km/h |
| Weight/power ratio | 12.81 kg/HP |
| Displacement | 1 598 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj. |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | K7MA7 |
| Curb weight | 1 150 kg |
| Gross weight | 1 645 kg |
| Length | 4 400 mm |
| Width | 1 698 mm |
| Height | 1 420 mm |
| Wheelbase | 2 567 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4 |
| CO₂ | 172.0 g/km |
| Consumption | 7.20 l/100km |
| Energy category | F |
| Tires | 175/70R13 82 T 5.50x13 DP36 |
| Tires (option) | 175/65R14 82 T 5.50x14 DP36 |
| Tow cap. (braked) | 1 300 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 575 kg |
| Manufacturer | RENAULT s.a.s., F-92100 Boulogne-Billancourt |
| Approval date | 24/02/1997 |
| Type approval no. | 1RA173 |
1RA174
| Power | 89.8 HP (66.0 kW) @ 5 000 rpm |
| Torque | 137.0 Nm @ 4 000 rpm |
| Top speed | 170 km/h |
| Weight/power ratio | 13.14 kg/HP |
| Displacement | 1 598 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj. |
| Transmission | Automatique 4 rapports |
| Drivetrain | AV |
| Engine | K7MB7 |
| Curb weight | 1 180 kg |
| Gross weight | 1 675 kg |
| Length | 4 400 mm |
| Width | 1 698 mm |
| Height | 1 420 mm |
| Wheelbase | 2 567 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4 |
| CO₂ | 206.0 g/km |
| Consumption | 8.30 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 175/70R13 82 T 5.50x13 DP36 |
| Tires (option) | 175/65R14 82 T 5.50x14 DP36 |
| Manufacturer | RENAULT s.a.s., F-92100 Boulogne-Billancourt |
| Approval date | 24/02/1997 |
| Type approval no. | 1RA174 |