SAME Dorado 75 specifications — approved in Switzerland
74.5 HP
Max power
359.0 Nm
Max torque
40 km/h
Top speed
3 660 kg
Curb weight
4SA472
| Power | 74.5 HP (54.8 kW) @ 2 200 rpm |
| Torque | 359.0 Nm @ 1 400 rpm |
| Top speed |
| 40 km/h |
| Weight/power ratio | 49.13 kg/HP |
| Displacement | 3 849 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | intégral: AV= déclenchable |
| Engine | KF1 4055TA |
| Curb weight | 3 660 kg |
| Gross weight | 5 200 kg |
| Length | 4 151 mm |
| Width | 1 790 mm |
| Height | 2 545 mm |
| Wheelbase | 2 271 mm |
| Body type | Cabine |
| Seats | 1 |
| Doors | 2 |
| Tires | AV= 405/70R20 136G, 420/65R20 125D, 320/70R24 116A8, 380/70R20 132A8, 320/70R20 113A8, 320/85R20 119A8 |
| Tires (option) | AR= 480/70R30 141A8, 540/65R28 145A8, 480/70R30 141A8, 540/65R30 153A8, 480/65R28 148A8, 380/85R30 135A8 |
| Tow cap. (braked) | 24 000 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 1 800 kg |
| Manufacturer | SAME DEUTZ-FAHR ITALIA S.p.A., I-24047 TREVIGLIO |
| Approval date | 29/07/2024 |
| Type approval no. | 4SA472 |
4SA136
| Power | 72.1 HP (53.0 kW) @ 2 350 rpm |
| Torque | 276.1 Nm @ 1 400 rpm |
| Top speed | 40 km/h |
| Weight/power ratio | 37.45 kg/HP |
| Displacement | 4 000 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | intégral: AV= déclenchable |
| Engine | 1000.4A6 |
| Curb weight | 2 700 kg |
| Gross weight | 5 000 kg |
| Length | 3 856 mm |
| Width | 1 830 mm |
| Height | 2 485 mm |
| Wheelbase | 2 186 mm |
| Seats | 1 |
| Doors | 2/avec cabine |
| Tires | AV= 320/70R24 116A8 360/70R20 120A8 375/75R20 119A8 380/70R20 122A8 |
| Tires (option) | AR= 480/70R30 141A8 420/70R30 134A8 16.9R30 137A8 540/65R30 143A8 |
| Tow cap. (braked) | 25 000 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 3 000 kg |
| Manufacturer | SAME DEUTZ-FAHR ITALIA S.p.A., I-24047 TREVIGLIO |
| Approval date | 26/05/2000 |
| Type approval no. | 4SA136 |
4SA140
| Power | 72.1 HP (53.0 kW) @ 2 350 rpm |
| Torque | 276.1 Nm @ 1 400 rpm |
| Top speed | 30 km/h |
| Weight/power ratio | 37.45 kg/HP |
| Displacement | 4 000 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | intégral: (AV= déclenchable) |
| Engine | 1000.4A6 |
| Curb weight | 2 700 kg |
| Gross weight | 5 000 kg |
| Length | 3 856 mm |
| Width | 1 830 mm |
| Height | 2 785 mm |
| Wheelbase | 2 186 mm |
| Seats | 1 |
| Doors | 2 (si cabine) |
| Tires | AV= 320/70R24 116 A8 360/70R20 120 A8 375/75R20 119 A8 380/70R20 122 A8 |
| Tires (option) | AR= 480/70R30 141 A8 420/70R30 134 A8 16.9R30 137 A8 540/65R30 143 A8 |
| Tow cap. (braked) | 25 000 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 3 000 kg |
| Manufacturer | SAME DEUTZ-FAHR ITALIA S.p.A., I-24047 TREVIGLIO |
| Approval date | 26/05/2000 |
| Type approval no. | 4SA140 |