SAME Dorado 70 specifications — approved in Switzerland
70.7 HP
Max power
243.0 Nm
Max torque
40 km/h
Top speed
2 900 kg
Curb weight
4SA122
| Power | 70.7 HP (52.0 kW) @ 2 350 rpm |
| Torque | 243.0 Nm @ 1 350 rpm |
| Top speed |
| 40 km/h |
| Weight/power ratio | 41.02 kg/HP |
| Displacement | 4 000 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | intégral: (AV= déclenchable) |
| Engine | 1000.4A5 |
| Curb weight | 2 900 kg |
| Gross weight | 5 000 kg |
| Length | 3 870 mm |
| Width | 1 785 mm |
| Height | 2 410 mm |
| Wheelbase | 2 186 mm |
| Body type | Cabine |
| Seats | 1 |
| Doors | 2 |
| Tires | AV= 11.2R24 114 A8 10.00x24 12.4R20 116 A8 11.00x20 320/70R24 116 A8 10.00x20 |
| Tires (option) | AR= 16.9R30 137 A8 15.00x30 14.9R30 129 A8 13.00x30 480/70R30 141 A8 15.00x30 |
| Tow cap. (braked) | 20 000 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 6 000 kg |
| Manufacturer | SAME DEUTZ-FAHR ITALIA S.p.A., I-24047 TREVIGLIO |
| Approval date | 27/01/1999 |
| Type approval no. | 4SA122 |
4SA103
| Power | 70.7 HP (52.0 kW) @ 2 350 rpm |
| Torque | 250.0 Nm @ 1 500 rpm |
| Top speed | 30 km/h |
| Weight/power ratio | 36.07 kg/HP |
| Displacement | 4 000 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AR |
| Engine | 1000.4A5 |
| Curb weight | 2 550 kg |
| Gross weight | 4 600 kg |
| Length | 3 720 mm |
| Width | 1 785 mm |
| Height | 2 480 mm |
| Wheelbase | 2 235 mm |
| Seats | 1 |
| Doors | 2 |
| Tires | AV= 6.50-20: 4.50x20 acier |
| Tires (option) | AR= 12.4R36: 11.00x36 acier |
| Tow cap. (braked) | 12 000 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 6 000 kg |
| Manufacturer | SAME DEUTZ-FAHR ITALIA S.p.A., I-24047 TREVIGLIO |
| Approval date | 16/01/1996 |
| Type approval no. | 4SA103 |
4SA104
| Power | 70.7 HP (52.0 kW) @ 2 350 rpm |
| Torque | 250.0 Nm @ 1 500 rpm |
| Top speed | 30 km/h |
| Weight/power ratio | 39.46 kg/HP |
| Displacement | 4 000 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | intégral: (AV= déclenchable) |
| Engine | 1000.4A5 |
| Curb weight | 2 790 kg |
| Gross weight | 5 200 kg |
| Length | 3 741 mm |
| Width | 1 785 mm |
| Height | 2 380 mm |
| Wheelbase | 2 186 mm |
| Seats | 1 |
| Doors | 2 |
| Tires | AV= 320/70R24: 10.00x24 acier |
| Tires (option) | AR= 480/70R30: 15.00x30 acier |
| Tow cap. (braked) | 18 000 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 6 000 kg |
| Manufacturer | SAME DEUTZ-FAHR ITALIA S.p.A., I-24047 TREVIGLIO |
| Approval date | 16/01/1996 |
| Type approval no. | 4SA104 |