VOEGELE Super 1803-1 specifications — approved in Switzerland
172.7 HP
Max power
695.0 Nm
Max torque
20 km/h
Top speed
17 000 kg
Curb weight
| Power | 172.7 HP (127.0 kW) @ 2 000 rpm |
| Torque | 695.0 Nm @ 1 400 rpm |
| Top speed | 20 km/h |
| Weight/power ratio | 98.44 kg/HP |
| Displacement | 5 985 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout |
| 4-temp / 6 / en ligne-DI |
| Transmission | h2m |
| Drivetrain | AR: e2+e3 |
| Engine | 2310/2000 (1106C-E60TA) |
| Curb weight | 17 000 kg |
| Gross weight | 17 000 kg |
| Length | 5 900 mm |
| Width | 2 550 mm |
| Height | 3 700 mm |
| Wheelbase | 825 mm |
| Body type | Finisseuse de routes |
| Seats | 2 |
| Tires | e1= 540/300-390 Solid |
| Tires (option) | e2= 540/300-390 Solid |
| Manufacturer | JOSEPH VOEGELE AG, D-67075 Ludwigshafen |
| Approval date | 13/04/2004 |
| Type approval no. | 5VA108 |