VOLVO 7000 specifications — approved in Switzerland
310.1 HP
Max power
1350.0 Nm
Max torque
100 km/h
Top speed
2VA726
| Power | 310.1 HP (228.0 kW) @ 2 200 rpm |
| Torque | 1350.0 Nm @ 1 200 rpm |
| Top speed | 100 km/h |
| Displacement | 7 284 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 6 / en ligne-T |
| Transmission | Automatique 3 rapports |
| Drivetrain | AR: e3 |
| Engine | D7C310ECE96 |
| Gross weight | 28 000 kg |
| Wheelbase | 5 000 mm |
| Tires | 275/70R22.5 148/145J ou 152/148E |
| Tires (option) | jantes 7.50x22.5 |
| Manufacturer | VOLVO BUS CORPORATION, S-40508 GOETEBORG / SWEDEN |
| Approval date | 06/03/2000 |
| Type approval no. | 2VA726 |
2VA722
| Power | 310.1 HP (228.0 kW) @ 2 200 rpm |
| Torque | 1350.0 Nm @ 1 200 rpm |
| Top speed | 100 km/h |
| Displacement | 7 284 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 6 / en ligne-T |
| Transmission | Automatique 3 rapports |
| Drivetrain | AR |
| Engine | D7C310ECE96 |
| Gross weight | 18 900 kg |
| Wheelbase | 5 000 mm |
| Tires | 275/70R22.5 148/145J, 152/148E: 7.50x22.5, 8.25x22.5 |
| Manufacturer | VOLVO BUS CORPORATION, S-40508 GOETEBORG / SWEDEN |
| Approval date | 20/12/1999 |
| Type approval no. | 2VA722 |
2VA724
| Power | 289.7 HP (213.0 kW) @ 2 200 rpm |
| Torque | 1200.0 Nm @ 1 200 rpm |
| Top speed | 100 km/h |
| Displacement | 7 284 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 6 / en ligne-T |
| Transmission | Automatique 3 rapports |
| Drivetrain | AR: e3 |
| Engine | D7C290ECE96 |
| Gross weight | 28 000 kg |
| Wheelbase | 5 000 mm |
| Tires | 275/70R22.5 148/145J ou 152/148E |
| Tires (option) | jantes 7.50x22.5 |
| Manufacturer | VOLVO BUS CORPORATION, S-40508 GOETEBORG / SWEDEN |
| Approval date | 06/03/2000 |
| Type approval no. | 2VA724 |
2VA718
| Power | 289.7 HP (213.0 kW) @ 2 200 rpm |
| Torque | 1200.0 Nm @ 1 200 rpm |
| Top speed | 100 km/h |
| Displacement | 7 284 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 6 / en ligne-T |
| Transmission | Automatique 3 rapports |
| Drivetrain | AR |
| Engine | D7C290ECE96 |
| Gross weight | 18 900 kg |
| Wheelbase | 5 000 mm |
| Tires | 275/70R22.5 148/145J, 152/148E: 7.50x22.5, 8.25x22.5 |
| Manufacturer | VOLVO BUS CORPORATION, S-40508 GOETEBORG / SWEDEN |
| Approval date | 10/11/1999 |
| Type approval no. | 2VA718 |
2VA731
| Power | 270.6 HP (199.0 kW) @ 2 200 rpm |
| Torque | 1195.0 Nm @ 1 200 rpm |
| Top speed | 100 km/h |
| Displacement | 7 284 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 6 / en ligne-T |
| Transmission | Automatique 3 rapports |
| Drivetrain | AR |
| Engine | D7C275EC99 / HSEC99 |
| Gross weight | 18 900 kg |
| Wheelbase | 5 000 mm |
| Tires | 275/70R22.5 148/145J, 152/148E: 7.50x22.5, 8.25x22.5 |
| Manufacturer | VOLVO BUS CORPORATION, S-40508 GOETEBORG / SWEDEN |
| Approval date | 29/08/2001 |
| Type approval no. | 2VA731 |
2VA733
| Power | 270.6 HP (199.0 kW) @ 2 200 rpm |
| Torque | 1195.0 Nm @ 1 200 rpm |
| Top speed | 100 km/h |
| Displacement | 7 284 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 6 / en ligne-T |
| Transmission | Automatique 3 rapports |
| Drivetrain | AR: e3 |
| Engine | D7C275EC99 / HSEC99 |
| Gross weight | 28 000 kg |
| Wheelbase | 5 000 mm |
| Tires | 275/70R22.5 148/145J ou 152/148E |
| Tires (option) | jantes 7.50x22.5 |
| Manufacturer | VOLVO BUS CORPORATION, S-40508 GOETEBORG / SWEDEN |
| Approval date | 29/08/2001 |
| Type approval no. | 2VA733 |
2VA729
| Power | 250.2 HP (184.0 kW) @ 2 200 rpm |
| Torque | 1045.0 Nm @ 1 200 rpm |
| Top speed | 100 km/h |
| Displacement | 7 284 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 6 / en ligne-T |
| Transmission | Automatique 3 rapports |
| Drivetrain | AR |
| Engine | D7C250EC99 (20412822) |
| Gross weight | 18 900 kg |
| Wheelbase | 5 000 mm |
| Tires | 275/70R22.5 148/145J, 152/148E: 7.50x22.5, 8.25x22.5 |
| Manufacturer | VOLVO BUS CORPORATION, S-40508 GOETEBORG / SWEDEN |
| Approval date | 29/08/2001 |
| Type approval no. | 2VA729 |
2VA719
| Power | 250.2 HP (184.0 kW) @ 2 200 rpm |
| Torque | 1050.0 Nm @ 1 200 rpm |
| Top speed | 100 km/h |
| Displacement | 7 284 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 6 / en ligne-T |
| Transmission | Automatique 3 rapports |
| Drivetrain | AR |
| Engine | D7C250ECE96 |
| Gross weight | 18 900 kg |
| Wheelbase | 5 000 mm |
| Tires | 275/70R22.5 148/145J, 152/148E: 7.50x22.5, 8.25x22.5 |
| Manufacturer | VOLVO BUS CORPORATION, S-40508 GOETEBORG / SWEDEN |
| Approval date | 10/11/1999 |
| Type approval no. | 2VA719 |