VOLVO C70 2.4 Coupé specifications — approved in Switzerland
170.0 HP
Max power
230.0 Nm
Max torque
215 km/h
Top speed
1 497 kg
Curb weight
| Power | 170.0 HP (125.0 kW) @ 6 100 rpm |
| Torque | 230.0 Nm @ 4 800 rpm |
| Top speed | 215 km/h |
| Weight/power ratio | 8.81 kg/HP |
| Displacement | 2 435 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout |
| 4-temp / 5 / en ligne-inj |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | B5244S |
| Curb weight | 1 497 kg |
| Gross weight | 1 890 kg |
| Length | 4 716 mm |
| Width | 1 817 mm |
| Height | 1 400 mm |
| Wheelbase | 2 664 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 4 |
| Doors | 2 |
| CO₂ | 213.0 g/km |
| Consumption | 8.90 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 205/55R16 89W: 6.5x16 DP43, 7x16 DP43: 225/50R16 92W: 7x16 DP43 |
| Tires (option) | 225/45R17 90W: 7.5x17 DP43 |
| Tow cap. (braked) | 1 600 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 500 kg |
| Manufacturer | VOLVO CAR CORPORATION, S-40531 GOETEBORG / SWEDEN |
| Approval date | 21/07/1999 |
| Type approval no. | 1VA205 |