VOLVO C70 D3 specifications — approved in Switzerland
149.6 HP
Max power
350.0 Nm
Max torque
205 km/h
Top speed
1 740 kg
Curb weight
1XE926
| Power | 149.6 HP (110.0 kW) @ 3 500 rpm |
| Torque | 350.0 Nm @ 1 500 rpm |
| Top speed |
| 205 km/h |
| Weight/power ratio | 11.63 kg/HP |
| Displacement | 1 984 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 5 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Automatique 6 rapports |
| Drivetrain | AV |
| Engine | D5204T5 |
| Curb weight | 1 740 kg |
| Gross weight | 2 150 kg |
| Length | 4 615 mm |
| Width | 1 836 mm |
| Height | 1 407 mm |
| Wheelbase | 2 640 mm |
| Body type | Ouvert avec capote / hardtop |
| Seats | 4 |
| Doors | 2 |
| CO₂ | 169.0 g/km |
| Consumption | 6.40 l/100km |
| Energy category | F |
| Tires | 215/55R16: 7.5x16 DP45 |
| Tires (option) | 215/50R17, 235/45R17: 7.5x17 DP45 / 235/40R18: 8x18 DP45 |
| Manufacturer | VOLVO CAR CORPORATION, S-40531 GOETEBORG / SWEDEN |
| Approval date | 11/04/2013 |
| Type approval no. | 1XE926 |
1VA860
| Power | 149.6 HP (110.0 kW) @ 3 500 rpm |
| Torque | 350.0 Nm @ 1 500 rpm |
| Top speed | 210 km/h |
| Weight/power ratio | 11.63 kg/HP |
| Displacement | 1 984 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 5 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | D5204T5 |
| Curb weight | 1 740 kg |
| Gross weight | 2 130 kg |
| Length | 4 615 mm |
| Width | 1 836 mm |
| Height | 1 407 mm |
| Wheelbase | 2 640 mm |
| Body type | Ouvert avec capote / hardtop |
| Seats | 4 |
| Doors | 2 |
| CO₂ | 154.0 g/km |
| Consumption | 5.90 l/100km |
| Energy category | F |
| Tires | 215/55R16: 7.5x16 DP45 |
| Tires (option) | 215/50R17, 235/45R17: 7.5x17 DP45 / 235/40R18: 8x18 DP45 |
| Tow cap. (braked) | 1 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | VOLVO CAR CORPORATION, S-40531 GOETEBORG / SWEDEN |
| Approval date | 07/05/2012 |
| Type approval no. | 1VA860 |
1XC309
| Power | 149.6 HP (110.0 kW) @ 3 500 rpm |
| Torque | 350.0 Nm @ 1 500 rpm |
| Top speed | 210 km/h |
| Weight/power ratio | 11.62 kg/HP |
| Displacement | 1 984 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 5 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | D5204T5 |
| Curb weight | 1 739 kg |
| Gross weight | 2 130 kg |
| Length | 4 615 mm |
| Width | 1 785 mm |
| Height | 1 407 mm |
| Wheelbase | 2 640 mm |
| Body type | Ouvert avec capote / hardtop |
| Seats | 4 |
| Doors | 2 |
| CO₂ | 154.0 g/km |
| Consumption | 5.90 l/100km |
| Energy category | E |
| Tires | 215/55R16: 7.5x16 DP45 |
| Tires (option) | 215/50R17, 235/45R17: 7.5x17 DP45 / 235/40R18: 8x18 DP45 |
| Tow cap. (braked) | 1 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | VOLVO CAR CORPORATION, S-40531 GOETEBORG / SWEDEN |
| Approval date | 31/10/2011 |
| Type approval no. | 1XC309 |
1VA702
| Power | 149.6 HP (110.0 kW) @ 3 500 rpm |
| Torque | 350.0 Nm @ 1 500 rpm |
| Top speed | 210 km/h |
| Weight/power ratio | 11.62 kg/HP |
| Displacement | 1 984 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 5 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | D5204T5 |
| Curb weight | 1 739 kg |
| Gross weight | 2 130 kg |
| Length | 4 615 mm |
| Width | 1 836 mm |
| Height | 1 407 mm |
| Wheelbase | 2 640 mm |
| Body type | Ouvert avec capote / hardtop |
| Seats | 4 |
| Doors | 2 |
| CO₂ | 154.0 g/km |
| Consumption | 5.90 l/100km |
| Energy category | F |
| Tires | 215/55R16: 7.5x16 DP45 |
| Tires (option) | 215/50R17, 235/45R17: 7.5x17 DP45 / 235/40R18: 8x18 DP45 |
| Tow cap. (braked) | 1 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | VOLVO CAR CORPORATION, S-40531 GOETEBORG / SWEDEN |
| Approval date | 07/05/2010 |
| Type approval no. | 1VA702 |