VOLVO C70 T5 Cabrio specifications — approved in Switzerland
244.8 HP
Max power
330.0 Nm
Max torque
235 km/h
Top speed
1 682 kg
Curb weight
1VA151
| Power | 244.8 HP (180.0 kW) @ 5 400 rpm |
| Torque | 330.0 Nm @ 2 400 rpm |
| Top speed |
| 235 km/h |
| Weight/power ratio | 6.87 kg/HP |
| Displacement | 2 319 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 5 / en ligne-inj-T |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | B5234T9 |
| Curb weight | 1 682 kg |
| Gross weight | 2 010 kg |
| Length | 4 716 mm |
| Width | 1 817 mm |
| Height | 1 410 mm |
| Wheelbase | 2 664 mm |
| Body type | Ouvert avec capote / hardtop |
| Seats | 4 |
| Doors | 2 |
| CO₂ | 236.0 g/km |
| Consumption | 9.90 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 205/55 R16 89W: 6.5x16 DP43, 7x16 DP43 / 225/50R16 92W: 7x16 DP43 |
| Tires (option) | 225/45 R17 90W: 7x17 DP43, 7.5x17 DP43 / 205/55R16 88Q M+S: 6.5x16 DP43, 7x16 DP43 |
| Tow cap. (braked) | 1 600 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 500 kg |
| Manufacturer | VOLVO CAR CORPORATION, S-40531 GOETEBORG / SWEDEN |
| Approval date | 12/09/2002 |
| Type approval no. | 1VA151 |
1VA250
| Power | 239.4 HP (176.0 kW) @ 5 400 rpm |
| Torque | 330.0 Nm @ 2 400 rpm |
| Top speed | 235 km/h |
| Weight/power ratio | 7.02 kg/HP |
| Displacement | 2 319 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 5 / en ligne-inj-T |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | B5234T3 |
| Curb weight | 1 680 kg |
| Gross weight | 2 010 kg |
| Length | 4 716 mm |
| Width | 1 817 mm |
| Height | 1 410 mm |
| Wheelbase | 2 664 mm |
| Body type | Ouvert avec capote / hardtop |
| Seats | 4 |
| Doors | 2 |
| CO₂ | 236.0 g/km |
| Consumption | 9.90 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 205/55R16 89W resp. M+S 88Q 6.5x16 DP43, 7x16 DP43: 225/50R16 92W 7x16 DP43 |
| Tires (option) | 225/45R17 90W 7.5x17 DP43 |
| Tow cap. (braked) | 1 600 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 500 kg |
| Manufacturer | VOLVO CAR CORPORATION, S-40531 GOETEBORG / SWEDEN |
| Approval date | 08/06/2000 |
| Type approval no. | 1VA250 |