VW Jetta 1.6FSI specifications — approved in Switzerland
115.6 HP
Max power
155.0 Nm
Max torque
194 km/h
Top speed
1 346 kg
Curb weight
| Power | 115.6 HP (85.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 155.0 Nm @ 4 000 rpm |
| Top speed | 194 km/h |
| Weight/power ratio | 11.64 kg/HP |
| Displacement | 1 598 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout |
| 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | BLF |
| Curb weight | 1 346 kg |
| Gross weight | 1 870 kg |
| Length | 4 554 mm |
| Width | 1 781 mm |
| Height | 1 459 mm |
| Wheelbase | 2 575 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4 |
| CO₂ | 170.0 g/km |
| Consumption | 7.10 l/100km |
| Energy category | F |
| Tires | 195/65R15 91H: 6x15 DP47, 6.5x15 DP50 / 205/60R15 91H: 6x15 DP47 |
| Tires (option) | 205/55R16 91H: 6.5x16 DP50 / 205/55R16 91Q M+S: 6x16 DP50 |
| Tow cap. (braked) | 1 200 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 670 kg |
| Manufacturer | VOLKSWAGEN AG, D-38440 WOLFSBURG |
| Approval date | 19/09/2005 |
| Type approval no. | 1VD342 |