VW Jetta 1.6TDI BMT specifications — approved in Switzerland
104.7 HP
Max power
250.0 Nm
Max torque
190 km/h
Top speed
1 395 kg
Curb weight
1XD724
| Power | 104.7 HP (77.0 kW) @ 4 400 rpm |
| Torque | 250.0 Nm @ 1 500 rpm |
| Top speed |
| 190 km/h |
| Weight/power ratio | 13.32 kg/HP |
| Displacement | 1 598 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | CAYC |
| Curb weight | 1 395 kg |
| Gross weight | 1 900 kg |
| Length | 4 644 mm |
| Width | 1 778 mm |
| Height | 1 438 mm |
| Wheelbase | 2 633 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4 |
| CO₂ | 109.0 g/km |
| Consumption | 4.20 l/100km |
| Energy category | A |
| Tires | 195/65R15 91T: 6x15 DP47, 6.5x15 DP50 / 205/60R15 91T: 6x15 DP47 |
| Tires (option) | 205/55R16 91T: 6x16 DP50, 6.5x16 DP50 |
| Tow cap. (braked) | 1 400 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 690 kg |
| Manufacturer | VOLKSWAGEN AG, D-38440 WOLFSBURG |
| Approval date | 14/09/2012 |
| Type approval no. | 1XD724 |
1VE113
| Power | 104.7 HP (77.0 kW) @ 4 400 rpm |
| Torque | 250.0 Nm @ 1 500 rpm |
| Top speed | 190 km/h |
| Weight/power ratio | 13.32 kg/HP |
| Displacement | 1 598 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | CAYC |
| Curb weight | 1 395 kg |
| Gross weight | 1 900 kg |
| Length | 4 644 mm |
| Width | 1 778 mm |
| Height | 1 438 mm |
| Wheelbase | 2 633 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4 |
| CO₂ | 109.0 g/km |
| Consumption | 4.20 l/100km |
| Energy category | A |
| Tires | 195/65R15 91T: 6x15 DP47, 6.5x15 DP50 / 205/60R15 91T: 6x15 DP47 |
| Tires (option) | 205/55R16 91T: 6x16 DP50, 6.5x16 DP50 |
| Tow cap. (braked) | 1 400 kg |
| Manufacturer | VOLKSWAGEN AG, D-38440 WOLFSBURG |
| Approval date | 30/06/2011 |
| Type approval no. | 1VE113 |
1VD892
| Power | 104.7 HP (77.0 kW) @ 4 400 rpm |
| Torque | 250.0 Nm @ 1 500 rpm |
| Top speed | 190 km/h |
| Weight/power ratio | 13.32 kg/HP |
| Displacement | 1 598 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | CAYC |
| Curb weight | 1 395 kg |
| Gross weight | 1 900 kg |
| Length | 4 644 mm |
| Width | 1 778 mm |
| Height | 1 438 mm |
| Wheelbase | 2 633 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4 |
| CO₂ | 109.0 g/km |
| Consumption | 4.20 l/100km |
| Energy category | A |
| Tires | 195/65R15 91T: 6x15 DP47, 6.5x15 DP50 / 205/60R15 91T: 6x15 DP47 |
| Tires (option) | 205/55R16 91T: 6x16 DP50, 6.5x16 DP50 |
| Tow cap. (braked) | 1 400 kg |
| Manufacturer | VOLKSWAGEN AG, D-38440 WOLFSBURG |
| Approval date | 16/11/2010 |
| Type approval no. | 1VD892 |