VW Jetta 1.9TDI specifications — approved in Switzerland
104.7 HP
Max power
250.0 Nm
Max torque
189 km/h
Top speed
1 420 kg
Curb weight
1XA903
| Power | 104.7 HP (77.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 250.0 Nm @ 1 900 rpm |
| Top speed |
| 189 km/h |
| Weight/power ratio | 13.56 kg/HP |
| Displacement | 1 896 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | m7a |
| Drivetrain | AV |
| Engine | BLS |
| Curb weight | 1 420 kg |
| Gross weight | 1 940 kg |
| Length | 4 554 mm |
| Width | 1 781 mm |
| Height | 1 459 mm |
| Wheelbase | 2 575 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4 |
| CO₂ | 139.0 g/km |
| Consumption | 5.30 l/100km |
| Energy category | D |
| Tires | 195/65R15 91H, 91T: 6x15 DP47, 6.5x15 DP50 / 205/60R15 91H, 91T: 6x15 DP47 |
| Tires (option) | 205/55R16 91H, 91T: 6.5x16 DP50 / 205/55R16 91Q M+S: 6x16 DP50 |
| Tow cap. (braked) | 1 400 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 720 kg |
| Manufacturer | VOLKSWAGEN AG, D-38440 WOLFSBURG |
| Approval date | 10/12/2009 |
| Type approval no. | 1XA903 |
1XA873
| Power | 104.7 HP (77.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 250.0 Nm @ 1 900 rpm |
| Top speed | 189 km/h |
| Weight/power ratio | 13.56 kg/HP |
| Displacement | 1 896 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | m7a |
| Drivetrain | AV |
| Engine | BLS |
| Curb weight | 1 420 kg |
| Gross weight | 1 940 kg |
| Length | 4 554 mm |
| Width | 1 781 mm |
| Height | 1 459 mm |
| Wheelbase | 2 575 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4 |
| CO₂ | 139.0 g/km |
| Consumption | 5.30 l/100km |
| Energy category | D |
| Tires | 195/65R15 91H, 91T: 6x15 DP47, 6.5x15 DP50 / 205/60R15 91H, 91T: 6x15 DP47 |
| Tires (option) | 205/55R16 91H, 91T: 6.5x16 DP50 / 205/55R16 91Q M+S: 6x16 DP50 |
| Tow cap. (braked) | 1 400 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 720 kg |
| Manufacturer | VOLKSWAGEN AG, D-38440 WOLFSBURG |
| Approval date | 27/10/2009 |
| Type approval no. | 1XA873 |
1VD420
| Power | 104.7 HP (77.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 250.0 Nm @ 1 900 rpm |
| Top speed | 187 km/h |
| Weight/power ratio | 13.56 kg/HP |
| Displacement | 1 896 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | BLS |
| Curb weight | 1 420 kg |
| Gross weight | 1 940 kg |
| Length | 4 554 mm |
| Width | 1 781 mm |
| Height | 1 459 mm |
| Wheelbase | 2 575 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4 |
| CO₂ | 146.0 g/km |
| Consumption | 5.40 l/100km |
| Energy category | F |
| Tires | 195/65R15 91H, 91T: 6x15 DP47, 6.5x15 DP50 / 205/60R15 91H, 91T: 6x15 DP47 |
| Tires (option) | 205/55R16 91H, 91T: 6.5x16 DP50 / 205/55R16 91Q M+S: 6x16 DP50 |
| Tow cap. (braked) | 1 400 kg |
| Manufacturer | VOLKSWAGEN AG, D-38440 WOLFSBURG |
| Approval date | 23/02/2006 |
| Type approval no. | 1VD420 |
1VD421
| Power | 104.7 HP (77.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 250.0 Nm @ 1 900 rpm |
| Top speed | 187 km/h |
| Weight/power ratio | 13.56 kg/HP |
| Displacement | 1 896 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | BXE |
| Curb weight | 1 420 kg |
| Gross weight | 1 940 kg |
| Length | 4 554 mm |
| Width | 1 781 mm |
| Height | 1 459 mm |
| Wheelbase | 2 575 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4 |
| CO₂ | 143.0 g/km |
| Consumption | 5.30 l/100km |
| Energy category | E |
| Tires | 195/65R15 91T, 91H: 6x15 DP47, 6.5x15 DP50 / 205/60R15 91T, 91H: 6x15 DP47 |
| Tires (option) | 205/55R16 91T, 91H: 6.5x16 DP50 / 205/55R16 91Q M+S: 6x16 DP50 |
| Tow cap. (braked) | 1 400 kg |
| Manufacturer | VOLKSWAGEN AG, D-38440 WOLFSBURG |
| Approval date | 23/02/2006 |
| Type approval no. | 1VD421 |
1VD328
| Power | 104.7 HP (77.0 kW) @ 400 rpm |
| Torque | 250.0 Nm @ 1 900 rpm |
| Top speed | 187 km/h |
| Weight/power ratio | 13.56 kg/HP |
| Displacement | 1 896 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | BKC |
| Curb weight | 1 420 kg |
| Gross weight | 1 940 kg |
| Length | 4 554 mm |
| Width | 1 781 mm |
| Height | 1 459 mm |
| Wheelbase | 2 575 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4 |
| CO₂ | 143.0 g/km |
| Consumption | 5.30 l/100km |
| Energy category | E |
| Tires | 195/65R15 91H: 6x15 DP47, 6.5x15 DP50 / 205/60R15 91H: 6x15 DP47 |
| Tires (option) | 205/55R16 91H, 205/55R16 91Q M+S: 6.5x16 DP50 |
| Tow cap. (braked) | 1 400 kg |
| Manufacturer | VOLKSWAGEN AG, D-38440 WOLFSBURG |
| Approval date | 19/07/2005 |
| Type approval no. | 1VD328 |
1VD331
| Power | 104.7 HP (77.0 kW) @ 400 rpm |
| Torque | 250.0 Nm @ 1 900 rpm |
| Top speed | 189 km/h |
| Weight/power ratio | 13.56 kg/HP |
| Displacement | 1 896 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | BLS |
| Curb weight | 1 420 kg |
| Gross weight | 1 940 kg |
| Length | 4 554 mm |
| Width | 1 781 mm |
| Height | 1 459 mm |
| Wheelbase | 2 575 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4 |
| CO₂ | 143.0 g/km |
| Consumption | 5.30 l/100km |
| Energy category | D |
| Tires | 195/65R15 91H: 6x15 DP47, 6.5x15 DP50 / 205/60R15 91H: 6x15 DP47 |
| Tires (option) | 205/55R16 91H, 205/55R16 91Q M+S: 6.5x16 DP50 |
| Tow cap. (braked) | 1 400 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 710 kg |
| Manufacturer | VOLKSWAGEN AG, D-38440 WOLFSBURG |
| Approval date | 19/07/2005 |
| Type approval no. | 1VD331 |