VW Jetta 1.6TDI specifications — approved in Switzerland
104.7 HP
Max power
250.0 Nm
Max torque
190 km/h
Top speed
1 392 kg
Curb weight
1XG195
| Power | 104.7 HP (77.0 kW) @ 4 400 rpm |
| Torque | 250.0 Nm @ 1 500 rpm |
| Top speed |
| 190 km/h |
| Weight/power ratio | 13.3 kg/HP |
| Displacement | 1 598 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | CAYC |
| Curb weight | 1 392 kg |
| Gross weight | 1 910 kg |
| Length | 4 644 mm |
| Width | 1 778 mm |
| Height | 1 438 mm |
| Wheelbase | 2 633 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4 |
| CO₂ | 119.0 g/km |
| Consumption | 4.50 l/100km |
| Energy category | B |
| Tires | 195/65R15 91T: 6x15 DP47, 6.5x15 DP50 / 205/60R15 91T: 6x15 DP47 |
| Tires (option) | 205/55R16 91T: 6x16 DP50, 6.5x16 DP50 |
| Tow cap. (braked) | 1 400 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 690 kg |
| Manufacturer | VOLKSWAGEN AG, D-38440 WOLFSBURG |
| Approval date | 15/10/2013 |
| Type approval no. | 1XG195 |
1XC122
| Power | 104.7 HP (77.0 kW) @ 4 400 rpm |
| Torque | 250.0 Nm @ 1 500 rpm |
| Top speed | 190 km/h |
| Weight/power ratio | 13.3 kg/HP |
| Displacement | 1 598 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | CAYC |
| Curb weight | 1 392 kg |
| Gross weight | 1 910 kg |
| Length | 4 644 mm |
| Width | 1 778 mm |
| Height | 1 438 mm |
| Wheelbase | 2 633 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4 |
| CO₂ | 119.0 g/km |
| Consumption | 4.50 l/100km |
| Energy category | B |
| Tires | 195/65R15 91T: 6x15 DP47, 6.5x15 DP50 / 205/60R15 91T: 6x15 DP47 |
| Tires (option) | 205/55R16 91T: 6x16 DP50, 6.5x16 DP50 |
| Tow cap. (braked) | 1 400 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 690 kg |
| Manufacturer | VOLKSWAGEN AG, D-38440 WOLFSBURG |
| Approval date | 23/08/2011 |
| Type approval no. | 1XC122 |
1XB985
| Power | 104.7 HP (77.0 kW) @ 4 400 rpm |
| Torque | 250.0 Nm @ 1 500 rpm |
| Top speed | 190 km/h |
| Weight/power ratio | 13.3 kg/HP |
| Displacement | 1 598 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | CAYC |
| Curb weight | 1 392 kg |
| Gross weight | 1 910 kg |
| Length | 4 644 mm |
| Width | 1 778 mm |
| Height | 1 438 mm |
| Wheelbase | 2 633 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4 |
| CO₂ | 119.0 g/km |
| Consumption | 4.50 l/100km |
| Energy category | B |
| Tires | 195/65R15 91T: 6x15 DP47, 6.5x15 DP50 / 205/60R15 91T: 6x15 DP47 |
| Tires (option) | 205/55R16 91T: 6x16 DP50, 6.5x16 DP50 |
| Tow cap. (braked) | 1 400 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 690 kg |
| Manufacturer | VOLKSWAGEN AG, D-38440 WOLFSBURG |
| Approval date | 16/08/2011 |
| Type approval no. | 1XB985 |
1VE112
| Power | 104.7 HP (77.0 kW) @ 4 400 rpm |
| Torque | 250.0 Nm @ 1 500 rpm |
| Top speed | 190 km/h |
| Weight/power ratio | 13.3 kg/HP |
| Displacement | 1 598 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | CAYC |
| Curb weight | 1 392 kg |
| Gross weight | 1 910 kg |
| Length | 4 644 mm |
| Width | 1 778 mm |
| Height | 1 438 mm |
| Wheelbase | 2 633 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4 |
| CO₂ | 119.0 g/km |
| Consumption | 4.50 l/100km |
| Energy category | C |
| Tires | 195/65R15 91T: 6x15 DP47, 6.5x15 DP50 / 205/60R15 91T: 6x15 DP47 |
| Tires (option) | 205/55R16 91T: 6x16 DP50, 6.5x16 DP50 |
| Tow cap. (braked) | 1 400 kg |
| Manufacturer | VOLKSWAGEN AG, D-38440 WOLFSBURG |
| Approval date | 30/06/2011 |
| Type approval no. | 1VE112 |
1XB875
| Power | 104.7 HP (77.0 kW) @ 4 400 rpm |
| Torque | 250.0 Nm @ 1 500 rpm |
| Top speed | 190 km/h |
| Weight/power ratio | 13.3 kg/HP |
| Displacement | 1 598 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | CAYC |
| Curb weight | 1 392 kg |
| Gross weight | 1 910 kg |
| Length | 4 644 mm |
| Width | 1 778 mm |
| Height | 1 438 mm |
| Wheelbase | 2 633 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4 |
| CO₂ | 119.0 g/km |
| Consumption | 4.50 l/100km |
| Energy category | B |
| Tires | 195/65R15 91T: 6x15 DP47, 6.5x15 DP50 / 205/60R15 91T: 6x15 DP47 |
| Tires (option) | 205/55R16 91T: 6x16 DP50, 6.5x16 DP50 |
| Tow cap. (braked) | 1 400 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 690 kg |
| Manufacturer | VOLKSWAGEN AG, D-38440 WOLFSBURG |
| Approval date | 17/06/2011 |
| Type approval no. | 1XB875 |
1VD893
| Power | 104.7 HP (77.0 kW) @ 4 400 rpm |
| Torque | 250.0 Nm @ 1 500 rpm |
| Top speed | 190 km/h |
| Weight/power ratio | 13.3 kg/HP |
| Displacement | 1 598 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | CAYC |
| Curb weight | 1 392 kg |
| Gross weight | 1 910 kg |
| Length | 4 644 mm |
| Width | 1 778 mm |
| Height | 1 438 mm |
| Wheelbase | 2 633 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4 |
| CO₂ | 119.0 g/km |
| Consumption | 4.50 l/100km |
| Energy category | C |
| Tires | 195/65R15 91T: 6x15 DP47, 6.5x15 DP50 / 205/60R15 91T: 6x15 DP47 |
| Tires (option) | 205/55R16 91T: 6x16 DP50, 6.5x16 DP50 |
| Tow cap. (braked) | 1 400 kg |
| Manufacturer | VOLKSWAGEN AG, D-38440 WOLFSBURG |
| Approval date | 16/11/2010 |
| Type approval no. | 1VD893 |
1XB331
| Power | 104.7 HP (77.0 kW) @ 4 400 rpm |
| Torque | 250.0 Nm @ 1 500 rpm |
| Top speed | 187 km/h |
| Weight/power ratio | 13.68 kg/HP |
| Displacement | 1 598 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | m7a |
| Drivetrain | AV |
| Engine | CAYC |
| Curb weight | 1 432 kg |
| Gross weight | 1 940 kg |
| Length | 4 554 mm |
| Width | 1 781 mm |
| Height | 1 459 mm |
| Wheelbase | 2 575 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4 |
| CO₂ | 125.0 g/km |
| Consumption | 4.80 l/100km |
| Energy category | C |
| Tires | 195/65R15 91T: 6x15 DP47, 6.5x15 DP50 / 205/60R15 91T: 6x15 DP47 |
| Tires (option) | 205/55R16 91T: 6.5x16 DP50 / 205/55R16 91Q M+S: 6x16 DP50 |
| Tow cap. (braked) | 1 400 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 730 kg |
| Manufacturer | VOLKSWAGEN AG, D-38440 WOLFSBURG |
| Approval date | 22/10/2010 |
| Type approval no. | 1XB331 |
1VD653
| Power | 104.7 HP (77.0 kW) @ 4 400 rpm |
| Torque | 250.0 Nm @ 1 500 rpm |
| Top speed | 187 km/h |
| Weight/power ratio | 13.68 kg/HP |
| Displacement | 1 598 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | CAYC |
| Curb weight | 1 432 kg |
| Gross weight | 1 940 kg |
| Length | 4 554 mm |
| Width | 1 781 mm |
| Height | 1 459 mm |
| Wheelbase | 2 575 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4 |
| CO₂ | 127.0 g/km |
| Consumption | 4.90 l/100km |
| Energy category | C |
| Tires | 195/65R15 91T: 6x15 DP47, 6.5x15 DP50 / 205/60R15 91T: 6x15 DP47 |
| Tires (option) | 205/55R16 91T: 6.5x16 DP50 / 205/55R16 91Q M+S: 6x16 DP50 |
| Tow cap. (braked) | 1 400 kg |
| Manufacturer | VOLKSWAGEN AG, D-38440 WOLFSBURG |
| Approval date | 17/06/2009 |
| Type approval no. | 1VD653 |