VW Jetta Hybrid specifications — approved in Switzerland
149.6 HP
Max power
250.0 Nm
Max torque
210 km/h
Top speed
1 505 kg
Curb weight
| Power | 149.6 HP (110.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 250.0 Nm @ 1 600 rpm |
| Top speed | 210 km/h |
| Weight/power ratio | 10.06 kg/HP |
| Displacement | 1 395 cm³ |
| Fuel | Natural gas |
| Engine layout |
| 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | m7a |
| Drivetrain | AV |
| Engine | CRJA |
| Curb weight | 1 505 kg |
| Gross weight | 2 020 kg |
| Length | 4 644 mm |
| Width | 1 778 mm |
| Height | 1 438 mm |
| Wheelbase | 2 633 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4 |
| CO₂ | 95.0 g/km |
| Consumption | 4.10 l/100km |
| Energy category | A |
| Tires | 195/65R15 91H: 6x15 DP47, 6.5x15 DP50 / 205/55 R16 91H: 6x16 DP50, 6.5x16 DP50 |
| Tires (option) | 205/50R17 93H: 6x17 DP48,5 |
| Manufacturer | VOLKSWAGEN AG, D-38440 WOLFSBURG |
| Approval date | 27/11/2012 |
| Type approval no. | 1VE537 |