VW Jetta 2.0 TDI specifications — approved in Switzerland
140.1 HP
Max power
320.0 Nm
Max torque
210 km/h
Top speed
1 411 kg
Curb weight
1XC652
| Power | 140.1 HP (103.0 kW) @ 4 200 rpm |
| Torque | 320.0 Nm @ 1 750 rpm |
| Top speed |
| 210 km/h |
| Weight/power ratio | 10.07 kg/HP |
| Displacement | 1 968 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | CFFB |
| Curb weight | 1 411 kg |
| Gross weight | 1 940 kg |
| Length | 4 644 mm |
| Width | 1 778 mm |
| Height | 1 438 mm |
| Wheelbase | 2 633 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4 |
| CO₂ | 126.0 g/km |
| Consumption | 4.80 l/100km |
| Energy category | C |
| Tires | 195/65R15 91H: 6x15 DP47, 6.5x15 DP50 / 205/60R15 91H: 6x15 DP47 |
| Tires (option) | 205/55R16 91H: 6x16 DP50, 6.5x16 DP50 |
| Tow cap. (braked) | 1 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 700 kg |
| Manufacturer | VOLKSWAGEN AG, D-38440 WOLFSBURG |
| Approval date | 08/02/2012 |
| Type approval no. | 1XC652 |
1XC498
| Power | 140.1 HP (103.0 kW) @ 4 200 rpm |
| Torque | 320.0 Nm @ 1 750 rpm |
| Top speed | 210 km/h |
| Weight/power ratio | 10.07 kg/HP |
| Displacement | 1 968 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | CFFB |
| Curb weight | 1 411 kg |
| Gross weight | 1 940 kg |
| Length | 4 644 mm |
| Width | 1 778 mm |
| Height | 1 438 mm |
| Wheelbase | 2 633 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4 |
| CO₂ | 126.0 g/km |
| Consumption | 4.80 l/100km |
| Energy category | C |
| Tires | 195/65R15 91H: 6x15 DP47, 6.5x15 DP50 / 205/60R15 91H: 6x15 DP47 |
| Tires (option) | 205/55R16 91H: 6x16 DP50, 6.5x16 DP50 |
| Tow cap. (braked) | 1 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 700 kg |
| Manufacturer | VOLKSWAGEN AG, D-38440 WOLFSBURG |
| Approval date | 20/12/2011 |
| Type approval no. | 1XC498 |
1VE117
| Power | 140.1 HP (103.0 kW) @ 4 200 rpm |
| Torque | 320.0 Nm @ 1 750 rpm |
| Top speed | 208 km/h |
| Weight/power ratio | 10.07 kg/HP |
| Displacement | 1 968 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | CFFB |
| Curb weight | 1 411 kg |
| Gross weight | 1 940 kg |
| Length | 4 644 mm |
| Width | 1 778 mm |
| Height | 1 438 mm |
| Wheelbase | 2 633 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4 |
| CO₂ | 126.0 g/km |
| Consumption | 4.80 l/100km |
| Energy category | D |
| Tires | 195/65R15 91H: 6x15 DP47, 6.5x15 DP50 / 205/60R15 91H: 6x15 DP47 |
| Tires (option) | 205/55R16 91H: 6x16 DP50, 6.5x16 DP50 |
| Tow cap. (braked) | 1 500 kg |
| Manufacturer | VOLKSWAGEN AG, D-38440 WOLFSBURG |
| Approval date | 30/06/2011 |
| Type approval no. | 1VE117 |
1VD920
| Power | 140.1 HP (103.0 kW) @ 4 200 rpm |
| Torque | 320.0 Nm @ 1 750 rpm |
| Top speed | 208 km/h |
| Weight/power ratio | 10.07 kg/HP |
| Displacement | 1 968 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | CFFB |
| Curb weight | 1 411 kg |
| Gross weight | 1 940 kg |
| Length | 4 644 mm |
| Width | 1 778 mm |
| Height | 1 438 mm |
| Wheelbase | 2 633 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4 |
| CO₂ | 126.0 g/km |
| Consumption | 4.80 l/100km |
| Energy category | D |
| Tires | 195/65R15 91H: 6x15 DP47, 6.5x15 DP50 / 205/60R15 91H: 6x15 DP47 |
| Tires (option) | 205/55R16 91H: 6x16 DP50, 6.5x16 DP50 |
| Tow cap. (braked) | 1 500 kg |
| Manufacturer | VOLKSWAGEN AG, D-38440 WOLFSBURG |
| Approval date | 21/01/2011 |
| Type approval no. | 1VD920 |