VW Jetta 1.4 TSI specifications — approved in Switzerland
170.0 HP
Max power
240.0 Nm
Max torque
220 km/h
Top speed
1 420 kg
Curb weight
1VD457
| Power | 170.0 HP (125.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 240.0 Nm @ 1 500 rpm |
| Top speed |
| 220 km/h |
| Weight/power ratio | 8.35 kg/HP |
| Displacement | 1 390 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-DI-T |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | BLG |
| Curb weight | 1 420 kg |
| Gross weight | 1 920 kg |
| Length | 4 554 mm |
| Width | 1 781 mm |
| Height | 1 459 mm |
| Wheelbase | 2 575 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4 |
| CO₂ | 175.0 g/km |
| Consumption | 7.40 l/100km |
| Energy category | F |
| Tires | 205/55R16 91V: 6.5x16 DP50 / 205/55R16 91Q M+S: 6x16 DP50 |
| Tires (option) | 225/45R17 91V: 7x17 DP54 |
| Tow cap. (braked) | 1 400 kg |
| Manufacturer | VOLKSWAGEN AG, D-38440 WOLFSBURG |
| Approval date | 26/06/2006 |
| Type approval no. | 1VD457 |
1XE279
| Power | 160.5 HP (118.0 kW) @ 5 800 rpm |
| Torque | 240.0 Nm @ 1 500 rpm |
| Top speed | 221 km/h |
| Weight/power ratio | 8.47 kg/HP |
| Displacement | 1 390 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | CAVD |
| Curb weight | 1 360 kg |
| Gross weight | 1 900 kg |
| Length | 4 644 mm |
| Width | 1 778 mm |
| Height | 1 438 mm |
| Wheelbase | 2 633 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4 |
| CO₂ | 145.0 g/km |
| Consumption | 6.30 l/100km |
| Energy category | E |
| Tires | 205/55R16 91V: 6x16 DP50, 6.5x16 DP50 |
| Tires (option) | 205/50R17 93V: 6x17 DP48.5 |
| Tow cap. (braked) | 1 400 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 680 kg |
| Manufacturer | VOLKSWAGEN AG, D-38440 WOLFSBURG |
| Approval date | 23/11/2012 |
| Type approval no. | 1XE279 |
1XC651
| Power | 160.5 HP (118.0 kW) @ 5 800 rpm |
| Torque | 240.0 Nm @ 1 500 rpm |
| Top speed | 221 km/h |
| Weight/power ratio | 8.47 kg/HP |
| Displacement | 1 390 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | CAVD |
| Curb weight | 1 360 kg |
| Gross weight | 1 900 kg |
| Length | 4 644 mm |
| Width | 1 778 mm |
| Height | 1 438 mm |
| Wheelbase | 2 633 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4 |
| CO₂ | 145.0 g/km |
| Consumption | 6.30 l/100km |
| Energy category | E |
| Tires | 205/55R16 91V: 6x16 DP50, 6.5x16 DP50 |
| Tires (option) | 205/50R17 93V: 6x17 DP48.5 |
| Tow cap. (braked) | 1 400 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 680 kg |
| Manufacturer | VOLKSWAGEN AG, D-38440 WOLFSBURG |
| Approval date | 08/02/2012 |
| Type approval no. | 1XC651 |
1VE110
| Power | 160.5 HP (118.0 kW) @ 5 800 rpm |
| Torque | 240.0 Nm @ 1 500 rpm |
| Top speed | 221 km/h |
| Weight/power ratio | 8.47 kg/HP |
| Displacement | 1 390 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | CAVD |
| Curb weight | 1 360 kg |
| Gross weight | 1 900 kg |
| Length | 4 644 mm |
| Width | 1 778 mm |
| Height | 1 438 mm |
| Wheelbase | 2 633 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4 |
| CO₂ | 145.0 g/km |
| Consumption | 6.30 l/100km |
| Energy category | D |
| Tires | 205/55R16 91V: 6x16 DP50, 6.5x16 DP50 |
| Tires (option) | 205/50R17 93V: 6x17 DP48.5 |
| Tow cap. (braked) | 1 400 kg |
| Manufacturer | VOLKSWAGEN AG, D-38440 WOLFSBURG |
| Approval date | 30/06/2011 |
| Type approval no. | 1VE110 |
1VD938
| Power | 160.5 HP (118.0 kW) @ 5 800 rpm |
| Torque | 240.0 Nm @ 1 500 rpm |
| Top speed | 221 km/h |
| Weight/power ratio | 8.47 kg/HP |
| Displacement | 1 390 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | CAVD |
| Curb weight | 1 360 kg |
| Gross weight | 1 900 kg |
| Length | 4 644 mm |
| Width | 1 778 mm |
| Height | 1 438 mm |
| Wheelbase | 2 633 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4 |
| CO₂ | 145.0 g/km |
| Consumption | 6.30 l/100km |
| Energy category | D |
| Tires | 205/55R16 91V: 6x16 DP50, 6.5x16 DP50 |
| Tires (option) | 205/50R17 93V: 6x17 DP48.5 |
| Tow cap. (braked) | 1 400 kg |
| Manufacturer | VOLKSWAGEN AG, D-38440 WOLFSBURG |
| Approval date | 15/03/2011 |
| Type approval no. | 1VD938 |
1VD550
| Power | 160.5 HP (118.0 kW) @ 5 800 rpm |
| Torque | 240.0 Nm @ 1 500 rpm |
| Top speed | 220 km/h |
| Weight/power ratio | 8.93 kg/HP |
| Displacement | 1 390 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | CAVD |
| Curb weight | 1 434 kg |
| Gross weight | 1 930 kg |
| Length | 4 554 mm |
| Width | 1 781 mm |
| Height | 1 459 mm |
| Wheelbase | 2 575 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4 |
| CO₂ | 154.0 g/km |
| Consumption | 6.60 l/100km |
| Energy category | E |
| Tires | 205/55R16 91V: 6.5x16 DP50 / 205/55R16 91Q M+S: 6x16 DP50 |
| Tires (option) | 225/45R17 91V: 7x17 DP54 |
| Tow cap. (braked) | 1 400 kg |
| Manufacturer | VOLKSWAGEN AG, D-38440 WOLFSBURG |
| Approval date | 18/07/2008 |
| Type approval no. | 1VD550 |
1VD459
| Power | 140.1 HP (103.0 kW) @ 5 600 rpm |
| Torque | 220.0 Nm @ 1 500 rpm |
| Top speed | 205 km/h |
| Weight/power ratio | 10.09 kg/HP |
| Displacement | 1 390 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | BMY |
| Curb weight | 1 413 kg |
| Gross weight | 1 910 kg |
| Length | 4 554 mm |
| Width | 1 781 mm |
| Height | 1 459 mm |
| Wheelbase | 2 575 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4 |
| CO₂ | 169.0 g/km |
| Consumption | 7.10 l/100km |
| Energy category | F |
| Tires | 195/65R15 91V: 6x15 DP47, 6.5x15 DP50 / 205/60R15 91V: 6x15 DP47 |
| Tires (option) | 205/55R16 91V: 6.5x16 DP50 / 205/55R16 91Q M+S: 6x16 DP50 |
| Tow cap. (braked) | 1 400 kg |
| Manufacturer | VOLKSWAGEN AG, D-38440 WOLFSBURG |
| Approval date | 26/06/2006 |
| Type approval no. | 1VD459 |
1VD493
| Power | 122.4 HP (90.0 kW) @ 5 000 rpm |
| Torque | 200.0 Nm @ 1 500 rpm |
| Top speed | 199 km/h |
| Weight/power ratio | 11.3 kg/HP |
| Displacement | 1 390 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | CAXA |
| Curb weight | 1 383 kg |
| Gross weight | 1 910 kg |
| Length | 4 554 mm |
| Width | 1 781 mm |
| Height | 1 459 mm |
| Wheelbase | 2 575 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4 |
| CO₂ | 153.0 g/km |
| Consumption | 6.40 l/100km |
| Energy category | E |
| Tires | 195/65R15 91H: 6x15 DP47, 6.5x15 DP50 / 205/60R15 91H: 6x15 DP47 |
| Tires (option) | 205/55R16 91H: 6x16 DP50, 6.5x16 DP50 / 205/55R16 91Q M+S: 6x16 DP50 |
| Tow cap. (braked) | 1 300 kg |
| Manufacturer | VOLKSWAGEN AG, D-38440 WOLFSBURG |
| Approval date | 03/08/2007 |
| Type approval no. | 1VD493 |