CITROEN C5 2.2 HDi TR specifications — approved in Switzerland
204.0 HP
Max power
450.0 Nm
Max torque
225 km/h
Top speed
1 895 kg
Curb weight
1XF648
| Power | 204.0 HP (150.0 kW) @ 3 500 rpm |
| Torque | 450.0 Nm @ 2 000 rpm |
| Top speed |
| 225 km/h |
| Weight/power ratio | 9.29 kg/HP |
| Displacement | 2 179 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Automatique 6 rapports |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 4HL / 4H02 |
| Curb weight | 1 895 kg |
| Gross weight | 2 367 kg |
| Length | 4 829 mm |
| Width | 1 860 mm |
| Height | 1 471 mm |
| Wheelbase | 2 815 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 159.0 g/km |
| Consumption | 6.10 l/100km |
| Energy category | F |
| Tires | 225/55R17 95W: 7x17 DP28-32 |
| Tires (option) | 245/45R18 95W: 8x18 DP33 |
| Manufacturer | AUTOMOBILES CITROEN, F-92500 Rueil-Malmaison |
| Approval date | 18/07/2013 |
| Type approval no. | 1XF648 |
1CE833
| Power | 204.0 HP (150.0 kW) @ 3 500 rpm |
| Torque | 450.0 Nm @ 2 000 rpm |
| Top speed | 225 km/h |
| Weight/power ratio | 9.03 kg/HP |
| Displacement | 2 179 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Automatique 6 rapports |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 4HL / 4H02 |
| Curb weight | 1 842 kg |
| Gross weight | 2 367 kg |
| Length | 4 829 mm |
| Width | 1 860 mm |
| Height | 1 471 mm |
| Wheelbase | 2 815 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 159.0 g/km |
| Consumption | 6.10 l/100km |
| Energy category | F |
| Tires | 225/55R17 95W: 7x17 DP28-32 |
| Tires (option) | 245/45R18 95W: 8x18 DP33 |
| Manufacturer | AUTOMOBILES CITROEN, F-92500 Rueil-Malmaison |
| Approval date | 20/12/2012 |
| Type approval no. | 1CE833 |