CLAAS Jaguar 880 specifications — approved in Switzerland
493.7 HP
Max power
2230.0 Nm
Max torque
25 km/h
Top speed
| Power | 493.7 HP (363.0 kW) @ 1 900 rpm |
| Torque | 2230.0 Nm @ 1 100 rpm |
| Top speed | 25 km/h |
| Displacement | 14 611 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 8 / V-T |
| Transmission | h3m |
| Drivetrain | intégral: AR= déclenchable |
| Engine |
| OM442LA |
| Gross weight | 14 300 kg |
| Length | 7 100 mm |
| Width | 3 400 mm |
| Height | 4 000 mm |
| Wheelbase | 2 800 mm |
| Body type | Hâcheuse |
| Seats | 2 |
| Doors | 1 |
| Tires | AV= 800/65R32 24.5R32 |
| Tires (option) | AR= 500/60R26.5 540/65R24 500/60R22.5 |
| Manufacturer | CLAAS SELBSTF. ERNTEMASCH. GMBH, D-33426 HARSEWINKEL |
| Approval date | 24/07/1997 |
| Type approval no. | 5CB111 |