CLAAS Jaguar 890 specifications — approved in Switzerland
503.2 HP
Max power
2650.0 Nm
Max torque
25 km/h
Top speed
10 300 kg
Curb weight
5CB124
| Power | 503.2 HP (370.0 kW) @ 1 800 rpm |
| Torque | 2650.0 Nm @ 1 200 rpm |
| Top speed |
| 25 km/h |
| Weight/power ratio | 20.47 kg/HP |
| Displacement | 15 928 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 8 / V-T |
| Transmission | h2m |
| Drivetrain | AV |
| Engine | OM502LA |
| Curb weight | 10 300 kg |
| Gross weight | 16 000 kg |
| Length | 6 250 mm |
| Width | 3 000 mm |
| Height | 3 760 mm |
| Wheelbase | 3 000 mm |
| Body type | Hâcheuse |
| Seats | 2 |
| Doors | 1 |
| Tires | AV= 650/75R32 167A8 21.00x32 800/65R32 167A8 27.00x32 1050/50R32 174A8 36.00x32 |
| Tires (option) | AR= 16.9R24 8PR 14.00x24 540/65R24 146A8 15.00x24 700/50-26.5 8PR 24.00x26.5 |
| Manufacturer | CLAAS SELBSTF. ERNTEMASCH. GMBH, D-33426 HARSEWINKEL |
| Approval date | 18/10/2001 |
| Type approval no. | 5CB124 |
5CB117
| Power | 503.2 HP (370.0 kW) @ 1 800 rpm |
| Torque | 2650.0 Nm @ 1 200 rpm |
| Top speed | 25 km/h |
| Weight/power ratio | 20.65 kg/HP |
| Displacement | 15 928 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 8 / V-T |
| Transmission | h2m |
| Drivetrain | intégral: AR= déclenchable |
| Engine | OM502LA |
| Curb weight | 10 390 kg |
| Gross weight | 16 000 kg |
| Length | 6 250 mm |
| Width | 3 000 mm |
| Height | 3 760 mm |
| Wheelbase | 3 000 mm |
| Body type | Hâcheuse |
| Seats | 2 |
| Doors | 1 |
| Tires | AV= 650/75R32 167A8 21.00x32 800/65R32 167A8 27.00x32 1050/50R32 174A8 36.00x32 |
| Tires (option) | AR= 16.9R24 8PR 14.00x24 540/65R24 146A8 15.00x24 700/50-26.5 8PR 24.00x26.5 |
| Manufacturer | CLAAS SELBSTF. ERNTEMASCH. GMBH, D-33426 HARSEWINKEL |
| Approval date | 14/06/2001 |
| Type approval no. | 5CB117 |