FIAT Coupé 1.8 specifications — approved in Switzerland
130.6 HP
Max power
164.0 Nm
Max torque
205 km/h
Top speed
1 255 kg
Curb weight
1FA630
| Power | 130.6 HP (96.0 kW) @ 6 300 rpm |
| Torque | 164.0 Nm @ 4 300 rpm |
| Top speed |
| 205 km/h |
| Weight/power ratio | 9.61 kg/HP |
| Displacement | 1 747 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 183A1.000 |
| Curb weight | 1 255 kg |
| Gross weight | 1 600 kg |
| Length | 4 250 mm |
| Width | 1 768 mm |
| Height | 1 355 mm |
| Wheelbase | 2 540 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 4 |
| Doors | 2 |
| CO₂ | 205.0 g/km |
| Consumption | 8.60 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | * 195/55R15 84V: 6 1/2x15 DP44.5 (avec DP44.5, entretoises 4.5 mm exigées) |
| Tires (option) | * 205/55R15 87V: 6 1/2x15 DP40 |
| Tow cap. (braked) | 1 200 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 500 kg |
| Manufacturer | FCA ITALY S.p.A., I-10135 TORINO |
| Approval date | 14/04/1997 |
| Type approval no. | 1FA630 |
1FA504
| Power | 130.6 HP (96.0 kW) @ 6 300 rpm |
| Torque | 164.0 Nm @ 4 300 rpm |
| Top speed | 205 km/h |
| Weight/power ratio | 9.61 kg/HP |
| Displacement | 1 747 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj. |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 183A1.000 |
| Curb weight | 1 255 kg |
| Gross weight | 1 600 kg |
| Length | 4 250 mm |
| Width | 1 768 mm |
| Height | 1 355 mm |
| Wheelbase | 2 540 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 4 |
| Doors | 2 |
| CO₂ | 205.0 g/km |
| Consumption | 8.60 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 195/55R15, 6 1/2x15 DP44,5 acier (anneaux entretoises 4,5 mm exigés) |
| Tires (option) | 205/55R15: 6 1/2x15 DP40 alliage léger SPEEDLINE SL814 |
| Tow cap. (braked) | 1 200 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 500 kg |
| Manufacturer | FCA ITALY S.p.A., I-10135 TORINO |
| Approval date | 22/02/1996 |
| Type approval no. | 1FA504 |