IPS RZR 4 900 specifications — approved in Switzerland
17.7 HP
Max power
21.0 Nm
Max torque
80 km/h
Top speed
663 kg
Curb weight
| Power | 17.7 HP (13.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 21.0 Nm @ 5 250 rpm |
| Top speed | 80 km/h |
| Weight/power ratio | 37.46 kg/HP |
| Displacement | 875 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout |
| 4-temp / 2 / en ligne-inj |
| Transmission | sm |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | ES0870LE |
| Curb weight | 663 kg |
| Gross weight | 1 000 kg |
| Length | 3 425 mm |
| Width | 1 550 mm |
| Height | 1 990 mm |
| Wheelbase | 2 720 mm |
| Body type | Ouvert |
| Seats | 2 |
| Tires | AV= AT25x8.00-12, AT26x8.00-12, AT26x9.00-12, AT26x9.00-14, AT26x9R12 |
| Tires (option) | AR= AT25x10.0-12, AT26x11.0-12, AT26x11.0-14, AT26x12.0-14, 27x11R12 |
| Manufacturer | IPS S.A., 1950 Sion |
| Approval date | 12/12/2013 |
| Type approval no. | 6IA646 |