IPS RZR XP 1000 specifications — approved in Switzerland
20.4 HP
Max power
35.0 Nm
Max torque
80 km/h
Top speed
650 kg
Curb weight
| Power | 20.4 HP (15.0 kW) @ 4 500 rpm |
| Torque | 35.0 Nm @ 3 000 rpm |
| Top speed | 80 km/h |
| Weight/power ratio | 31.86 kg/HP |
| Displacement | 999 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout |
| 4-temp / 2 / en ligne-inj |
| Transmission | sm |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | RZRXP |
| Curb weight | 650 kg |
| Gross weight | 770 kg |
| Length | 3 070 mm |
| Width | 1 660 mm |
| Height | 1 850 mm |
| Wheelbase | 2 300 mm |
| Body type | Ouvert |
| Seats | 2 |
| Tires | AV= 29x9.00 R14 (225/80R14): 14x6-8.00 |
| Tires (option) | AR= 29x11.00 R14 (275/65R14): 14x8.00 |
| Manufacturer | IPS S.A., 1950 Sion |
| Approval date | 10/09/2014 |
| Type approval no. | 6IA649 |