IRISBUS Europolis 9.2 specifications — approved in Switzerland
239.4 HP
Max power
810.0 Nm
Max torque
92 km/h
Top speed
9 000 kg
Curb weight
| Power | 239.4 HP (176.0 kW) @ 2 500 rpm |
| Torque | 810.0 Nm @ 1 250 rpm |
| Top speed | 92 km/h |
| Weight/power ratio | 37.59 kg/HP |
| Displacement | 5 880 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout |
| 4-temp / 6 / en ligne-T |
| Transmission | Automatique 5 rapports |
| Drivetrain | AR |
| Engine | F4AE0682C |
| Curb weight | 9 000 kg |
| Gross weight | 16 200 kg |
| Length | 9 230 mm |
| Width | 2 470 mm |
| Height | 2 980 mm |
| Wheelbase | 4 405 mm |
| Body type | Autobus |
| Doors | 2 ou 3 |
| Tires | 255/70R22.5 140/137: 22.5x6.75, 22.5x7.50 |
| Tires (option) | 275/70R22.5 148/135: 22.5x7.50, 22.5x8.25 |
| Manufacturer | IRISBUS ITALIA S.p.A., I-10156 TORINO |
| Approval date | 19/12/2002 |
| Type approval no. | 2IA402 |