IRISBUS Agora Line specifications — approved in Switzerland
289.7 HP
Max power
1100.0 Nm
Max torque
99 km/h
Top speed
2IA410
| Power | 289.7 HP (213.0 kW) @ 2 050 rpm |
| Torque | 1100.0 Nm @ 1 080 rpm |
| Top speed | 99 km/h |
| Displacement | 7 790 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 6 / en ligne-T |
| Transmission | Automatique 3 rapports |
| Drivetrain | AR |
| Engine | F2BE1682C*B |
| Gross weight | 19 000 kg |
| Length | 11 990 mm |
| Width | 2 500 mm |
| Height | 2 845 mm |
| Wheelbase | 6 120 mm |
| Body type | Autobus |
| Doors | 2 / 3 (portes pliantes) |
| Tires | 275/70R22.5: 22.5x7.50 |
| Manufacturer | IRISBUS FRANCE, F-69200 VENISSIEUX |
| Approval date | 09/01/2003 |
| Type approval no. | 2IA410 |
2IA409
| Power | 244.8 HP (180.0 kW) @ 2 050 rpm |
| Torque | 1100.0 Nm @ 1 080 rpm |
| Top speed | 99 km/h |
| Displacement | 7 790 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 6 / en ligne-T |
| Transmission | Automatique 3 rapports |
| Drivetrain | AR |
| Engine | F2BE1682D*B |
| Gross weight | 19 000 kg |
| Length | 11 990 mm |
| Width | 2 500 mm |
| Height | 2 845 mm |
| Wheelbase | 6 120 mm |
| Body type | Autobus |
| Doors | 2 / 3 (portes pliantes) |
| Tires | 275/70R22.5: 22.5x7.50 |
| Manufacturer | IRISBUS FRANCE, F-69200 VENISSIEUX |
| Approval date | 09/01/2003 |
| Type approval no. | 2IA409 |