LEXUS LS400 specifications — approved in Switzerland
284.2 HP
Max power
398.0 Nm
Max torque
250 km/h
Top speed
1 855 kg
Curb weight
1LD103
| Power | 284.2 HP (209.0 kW) @ 5 900 rpm |
| Torque | 398.0 Nm @ 4 100 rpm |
| Top speed |
| 250 km/h |
| Weight/power ratio | 6.53 kg/HP |
| Displacement | 3 969 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 8 / V-inj |
| Transmission | Automatique 5 rapports |
| Drivetrain | AR |
| Engine | 1UZ-FE |
| Curb weight | 1 855 kg |
| Gross weight | 2 245 kg |
| Length | 4 995 mm |
| Width | 1 830 mm |
| Height | 1 420 mm |
| Wheelbase | 2 850 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4 |
| CO₂ | 292.0 g/km |
| Consumption | 12.30 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 225/60R16 97W: 16x7.0 DP45 |
| Manufacturer | TOYOTA MOTOR EUROPE NV/SA, B-1140 BRUXELLES |
| Approval date | 03/11/1997 |
| Type approval no. | 1LD103 |
1LD102
| Power | 263.8 HP (194.0 kW) @ 5 400 rpm |
| Torque | 365.0 Nm @ 4 400 rpm |
| Top speed | 250 km/h |
| Weight/power ratio | 6.71 kg/HP |
| Displacement | 3 969 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 8 / V-inj. |
| Transmission | Automatique 4 rapports |
| Drivetrain | AR |
| Engine | 1UZ-FE |
| Curb weight | 1 770 kg |
| Gross weight | 2 185 kg |
| Length | 4 995 mm |
| Width | 1 830 mm |
| Height | 1 420 mm |
| Wheelbase | 2 850 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4 |
| CO₂ | 292.0 g/km |
| Consumption | 12.40 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 225/60R16: 16x7.0 DP45 |
| Manufacturer | TOYOTA MOTOR EUROPE NV/SA, B-1140 BRUXELLES |
| Approval date | 25/10/1996 |
| Type approval no. | 1LD102 |