LEXUS RX500H specifications — approved in Switzerland
272.0 HP
Max power
460.0 Nm
Max torque
210 km/h
Top speed
2 175 kg
Curb weight
AXA207
| Power | 272.0 HP (200.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 460.0 Nm @ 2 000 rpm |
| Top speed |
| 210 km/h |
| Weight/power ratio | 8 kg/HP |
| Displacement | 2 393 cm³ |
| Fuel | Natural gas |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-DI-Inj |
| Transmission | Automatique 6 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | T24A-FTS |
| Curb weight | 2 175 kg |
| Gross weight | 2 750 kg |
| Length | 4 890 mm |
| Width | 1 920 mm |
| Height | 1 695 mm |
| Wheelbase | 2 850 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 184.0 g/km |
| Consumption | 8.10 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 235/50R21 101W: 8x21 ET40 |
| Manufacturer | TOYOTA MOTOR CORPORATION, J-471 AICHI / JAPAN |
| Approval date | 03/11/2023 |
| Type approval no. | AXA207 |
1XZ693
| Power | 272.0 HP (200.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 460.0 Nm @ 2 000 rpm |
| Top speed | 210 km/h |
| Weight/power ratio | 8 kg/HP |
| Displacement | 2 393 cm³ |
| Fuel | Natural gas |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-DI-Inj |
| Transmission | Automatique 6 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | T24A-FTS |
| Curb weight | 2 175 kg |
| Gross weight | 2 750 kg |
| Length | 4 890 mm |
| Width | 1 920 mm |
| Height | 1 695 mm |
| Wheelbase | 2 850 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 184.0 g/km |
| Consumption | 8.10 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 235/50R21 101W: 8x21 ET40 |
| Manufacturer | TOYOTA MOTOR CORPORATION, J-471 AICHI / JAPAN |
| Approval date | 22/05/2023 |
| Type approval no. | 1XZ693 |
1LD920
| Power | 272.0 HP (200.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 460.0 Nm @ 2 000 rpm |
| Top speed | 210 km/h |
| Weight/power ratio | 8 kg/HP |
| Displacement | 2 393 cm³ |
| Fuel | Natural gas |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-DI-Inj |
| Transmission | Automatique 6 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | T24A-FTS |
| Curb weight | 2 175 kg |
| Gross weight | 2 750 kg |
| Length | 4 890 mm |
| Width | 1 920 mm |
| Height | 1 695 mm |
| Wheelbase | 2 850 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 183.0 g/km |
| Consumption | 8.10 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 235/50R21 101W: 8x21 ET40 |
| Manufacturer | TOYOTA MOTOR CORPORATION, J-471 AICHI / JAPAN |
| Approval date | 28/10/2022 |
| Type approval no. | 1LD920 |
1LD921
| Power | 272.0 HP (200.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 460.0 Nm @ 2 000 rpm |
| Top speed | 210 km/h |
| Weight/power ratio | 8 kg/HP |
| Displacement | 2 393 cm³ |
| Fuel | Natural gas |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-DI-Inj |
| Transmission | Automatique 6 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | T24A-FTS |
| Curb weight | 2 175 kg |
| Gross weight | 2 750 kg |
| Length | 4 890 mm |
| Width | 1 920 mm |
| Height | 1 695 mm |
| Wheelbase | 2 850 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 184.0 g/km |
| Consumption | 8.10 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 235/50R21 101W: 8x21 ET40 |
| Manufacturer | TOYOTA MOTOR CORPORATION, J-471 AICHI / JAPAN |
| Approval date | 28/10/2022 |
| Type approval no. | 1LD921 |