LEXUS LS430 specifications — approved in Switzerland
281.5 HP
Max power
417.0 Nm
Max torque
250 km/h
Top speed
1 915 kg
Curb weight
1LD115
| Power | 281.5 HP (207.0 kW) @ 5 600 rpm |
| Torque | 417.0 Nm @ 3 500 rpm |
| Top speed |
| 250 km/h |
| Weight/power ratio | 6.8 kg/HP |
| Displacement | 4 293 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 8 / V-inj |
| Transmission | Automatique 6 rapports |
| Drivetrain | AR |
| Engine | 3UZ-FE |
| Curb weight | 1 915 kg |
| Gross weight | 2 340 kg |
| Length | 5 025 mm |
| Width | 1 830 mm |
| Height | 1 470 mm |
| Wheelbase | 2 925 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4 |
| CO₂ | 270.0 g/km |
| Consumption | 11.40 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 245/45R18 96W 7.5x18 DP45 |
| Manufacturer | TOYOTA MOTOR EUROPE NV/SA, B-1140 BRUXELLES |
| Approval date | 10/10/2003 |
| Type approval no. | 1LD115 |
1LD109
| Power | 281.5 HP (207.0 kW) @ 5 600 rpm |
| Torque | 417.0 Nm @ 3 500 rpm |
| Top speed | 250 km/h |
| Weight/power ratio | 6.77 kg/HP |
| Displacement | 4 293 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 8 / V-inj |
| Transmission | Automatique 5 rapports |
| Drivetrain | AR |
| Engine | 3UZ-FE |
| Curb weight | 1 905 kg |
| Gross weight | 2 350 kg |
| Length | 5 005 mm |
| Width | 1 830 mm |
| Height | 1 470 mm |
| Wheelbase | 2 925 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4 |
| CO₂ | 289.0 g/km |
| Consumption | 12.00 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 225/55R17 97W: 17x7.5 DP45 |
| Manufacturer | TOYOTA MOTOR EUROPE NV/SA, B-1140 BRUXELLES |
| Approval date | 26/10/2000 |
| Type approval no. | 1LD109 |