LEXUS NX350H specifications — approved in Switzerland
190.4 HP
Max power
239.0 Nm
Max torque
200 km/h
Top speed
1 865 kg
Curb weight
AXA299
| Power | 190.4 HP (140.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 239.0 Nm @ 4 300 rpm |
| Top speed |
| 200 km/h |
| Weight/power ratio | 9.8 kg/HP |
| Displacement | 2 487 cm³ |
| Fuel | Natural gas |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-DI-Inj |
| Transmission | s |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | A25A-FXS |
| Curb weight | 1 865 kg |
| Gross weight | 2 380 kg |
| Length | 4 660 mm |
| Width | 1 865 mm |
| Height | 1 660 mm |
| Wheelbase | 2 690 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 145.0 g/km |
| Consumption | 6.40 l/100km |
| Energy category | E |
| Tires | 235/50R20 100V: 7 1/2x20 ET35 |
| Manufacturer | TOYOTA MOTOR EUROPE NV/SA, B-1140 BRUXELLES |
| Approval date | 19/12/2023 |
| Type approval no. | AXA299 |
1LD892
| Power | 190.4 HP (140.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 239.0 Nm @ 4 300 rpm |
| Top speed | 200 km/h |
| Weight/power ratio | 9.8 kg/HP |
| Displacement | 2 487 cm³ |
| Fuel | Natural gas |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-DI-Inj |
| Transmission | s |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | A25A-FXS |
| Curb weight | 1 865 kg |
| Gross weight | 2 380 kg |
| Length | 4 660 mm |
| Width | 1 865 mm |
| Height | 1 660 mm |
| Wheelbase | 2 690 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 135.0 g/km |
| Consumption | 6.00 l/100km |
| Energy category | E |
| Tires | 235/60R18 103H: 7 1/2x18 ET35 |
| Manufacturer | TOYOTA MOTOR EUROPE NV/SA, B-1140 BRUXELLES |
| Approval date | 09/12/2021 |
| Type approval no. | 1LD892 |
1LD893
| Power | 190.4 HP (140.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 239.0 Nm @ 4 300 rpm |
| Top speed | 200 km/h |
| Weight/power ratio | 9.8 kg/HP |
| Displacement | 2 487 cm³ |
| Fuel | Natural gas |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-DI-Inj |
| Transmission | s |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | A25A-FXS |
| Curb weight | 1 865 kg |
| Gross weight | 2 380 kg |
| Length | 4 660 mm |
| Width | 1 865 mm |
| Height | 1 660 mm |
| Wheelbase | 2 690 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 136.0 g/km |
| Consumption | 6.00 l/100km |
| Energy category | E |
| Tires | 235/60R18 103H: 7 1/2x18 ET35 |
| Manufacturer | TOYOTA MOTOR EUROPE NV/SA, B-1140 BRUXELLES |
| Approval date | 09/12/2021 |
| Type approval no. | 1LD893 |
1LD894
| Power | 190.4 HP (140.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 239.0 Nm @ 4 300 rpm |
| Top speed | 200 km/h |
| Weight/power ratio | 9.8 kg/HP |
| Displacement | 2 487 cm³ |
| Fuel | Natural gas |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-DI-Inj |
| Transmission | s |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | A25A-FXS |
| Curb weight | 1 865 kg |
| Gross weight | 2 380 kg |
| Length | 4 660 mm |
| Width | 1 865 mm |
| Height | 1 660 mm |
| Wheelbase | 2 690 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 143.0 g/km |
| Consumption | 6.30 l/100km |
| Energy category | E |
| Tires | 235/50R20 100V: 7 1/2x20 ET35 |
| Manufacturer | TOYOTA MOTOR EUROPE NV/SA, B-1140 BRUXELLES |
| Approval date | 09/12/2021 |
| Type approval no. | 1LD894 |
1LD895
| Power | 190.4 HP (140.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 239.0 Nm @ 4 300 rpm |
| Top speed | 200 km/h |
| Weight/power ratio | 9.8 kg/HP |
| Displacement | 2 487 cm³ |
| Fuel | Natural gas |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-DI-Inj |
| Transmission | s |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | A25A-FXS |
| Curb weight | 1 865 kg |
| Gross weight | 2 380 kg |
| Length | 4 660 mm |
| Width | 1 865 mm |
| Height | 1 660 mm |
| Wheelbase | 2 690 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 137.0 g/km |
| Consumption | 6.10 l/100km |
| Energy category | E |
| Tires | 235/60R18 103H: 7 1/2x18 ET35 |
| Manufacturer | TOYOTA MOTOR EUROPE NV/SA, B-1140 BRUXELLES |
| Approval date | 09/12/2021 |
| Type approval no. | 1LD895 |
1LD891
| Power | 190.4 HP (140.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 239.0 Nm @ 4 300 rpm |
| Top speed | 200 km/h |
| Weight/power ratio | 9.48 kg/HP |
| Displacement | 2 487 cm³ |
| Fuel | Natural gas |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-DI-Inj |
| Transmission | s |
| Drivetrain | AV |
| Engine | A25A-FXS |
| Curb weight | 1 805 kg |
| Gross weight | 2 320 kg |
| Length | 4 660 mm |
| Width | 1 865 mm |
| Height | 1 660 mm |
| Wheelbase | 2 690 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 129.0 g/km |
| Consumption | 5.70 l/100km |
| Energy category | E |
| Tires | 235/60R18 103H: 7 1/2x18 ET35 |
| Manufacturer | TOYOTA MOTOR EUROPE NV/SA, B-1140 BRUXELLES |
| Approval date | 09/12/2021 |
| Type approval no. | 1LD891 |
1LD897
| Power | 190.4 HP (140.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 239.0 Nm @ 4 300 rpm |
| Top speed | 200 km/h |
| Weight/power ratio | 9.8 kg/HP |
| Displacement | 2 487 cm³ |
| Fuel | Natural gas |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-DI-Inj |
| Transmission | s |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | A25A-FXS |
| Curb weight | 1 865 kg |
| Gross weight | 2 380 kg |
| Length | 4 660 mm |
| Width | 1 865 mm |
| Height | 1 660 mm |
| Wheelbase | 2 690 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 138.0 g/km |
| Consumption | 6.10 l/100km |
| Energy category | E |
| Tires | 235/60R18 103H: 7 1/2x18 ET35 |
| Manufacturer | TOYOTA MOTOR EUROPE NV/SA, B-1140 BRUXELLES |
| Approval date | 09/12/2021 |
| Type approval no. | 1LD897 |
1LD898
| Power | 190.4 HP (140.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 239.0 Nm @ 4 300 rpm |
| Top speed | 200 km/h |
| Weight/power ratio | 9.8 kg/HP |
| Displacement | 2 487 cm³ |
| Fuel | Natural gas |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-DI-Inj |
| Transmission | s |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | A25A-FXS |
| Curb weight | 1 865 kg |
| Gross weight | 2 380 kg |
| Length | 4 660 mm |
| Width | 1 865 mm |
| Height | 1 660 mm |
| Wheelbase | 2 690 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 145.0 g/km |
| Consumption | 6.40 l/100km |
| Energy category | E |
| Tires | 235/50R20 100V: 7 1/2x20 ET35 |
| Manufacturer | TOYOTA MOTOR EUROPE NV/SA, B-1140 BRUXELLES |
| Approval date | 09/12/2021 |
| Type approval no. | 1LD898 |
1LD899
| Power | 190.4 HP (140.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 239.0 Nm @ 4 300 rpm |
| Top speed | 200 km/h |
| Weight/power ratio | 9.8 kg/HP |
| Displacement | 2 487 cm³ |
| Fuel | Natural gas |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-DI-Inj |
| Transmission | s |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | A25A-FXS |
| Curb weight | 1 865 kg |
| Gross weight | 2 380 kg |
| Length | 4 660 mm |
| Width | 1 865 mm |
| Height | 1 660 mm |
| Wheelbase | 2 690 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 144.0 g/km |
| Consumption | 6.40 l/100km |
| Energy category | E |
| Tires | 235/50R20 100V: 7 1/2x20 ET35 |
| Manufacturer | TOYOTA MOTOR EUROPE NV/SA, B-1140 BRUXELLES |
| Approval date | 09/12/2021 |
| Type approval no. | 1LD899 |
1LD896
| Power | 190.4 HP (140.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 239.0 Nm @ 4 300 rpm |
| Top speed | 200 km/h |
| Weight/power ratio | 9.8 kg/HP |
| Displacement | 2 487 cm³ |
| Fuel | Natural gas |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-DI-Inj |
| Transmission | s |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | A25A-FXS |
| Curb weight | 1 865 kg |
| Gross weight | 2 380 kg |
| Length | 4 660 mm |
| Width | 1 865 mm |
| Height | 1 660 mm |
| Wheelbase | 2 690 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 144.0 g/km |
| Consumption | 6.30 l/100km |
| Energy category | E |
| Tires | 235/50R20 100V: 7 1/2x20 ET35 |
| Manufacturer | TOYOTA MOTOR EUROPE NV/SA, B-1140 BRUXELLES |
| Approval date | 09/12/2021 |
| Type approval no. | 1LD896 |