LEXUS NX450H+ specifications — approved in Switzerland
185.0 HP
Max power
227.0 Nm
Max torque
200 km/h
Top speed
2 065 kg
Curb weight
1XY217
| Power | 185.0 HP (136.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 227.0 Nm @ 3 200 rpm |
| Top speed |
| 200 km/h |
| Weight/power ratio | 11.16 kg/HP |
| Displacement | 2 487 cm³ |
| Fuel | Natural gas |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-DI-Pin |
| Transmission | s |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | A25A-FXS |
| Curb weight | 2 065 kg |
| Gross weight | 2 540 kg |
| Length | 4 660 mm |
| Width | 1 865 mm |
| Height | 1 660 mm |
| Wheelbase | 2 690 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 25.0 g/km |
| Consumption | 1.10 l/100km |
| Energy category | A |
| Tires | 235/50R20 100V: 7 1/2x20 ET35 |
| Manufacturer | TOYOTA MOTOR EUROPE NV/SA, B-1140 BRUXELLES |
| Approval date | 13/06/2022 |
| Type approval no. | 1XY217 |
1LD901
| Power | 185.0 HP (136.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 227.0 Nm @ 3 200 rpm |
| Top speed | 200 km/h |
| Weight/power ratio | 11.16 kg/HP |
| Displacement | 2 487 cm³ |
| Fuel | Natural gas |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-DI-Pin |
| Transmission | s |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | A25A-FXS |
| Curb weight | 2 065 kg |
| Gross weight | 2 540 kg |
| Length | 4 660 mm |
| Width | 1 865 mm |
| Height | 1 660 mm |
| Wheelbase | 2 690 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 22.0 g/km |
| Consumption | 1.00 l/100km |
| Energy category | D |
| Tires | 235/60R18 103H: 7 1/2x18 ET35 |
| Manufacturer | TOYOTA MOTOR EUROPE NV/SA, B-1140 BRUXELLES |
| Approval date | 09/12/2021 |
| Type approval no. | 1LD901 |
1LD902
| Power | 185.0 HP (136.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 227.0 Nm @ 3 200 rpm |
| Top speed | 200 km/h |
| Weight/power ratio | 11.16 kg/HP |
| Displacement | 2 487 cm³ |
| Fuel | Natural gas |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-DI-Pin |
| Transmission | s |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | A25A-FXS |
| Curb weight | 2 065 kg |
| Gross weight | 2 540 kg |
| Length | 4 660 mm |
| Width | 1 865 mm |
| Height | 1 660 mm |
| Wheelbase | 2 690 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 25.0 g/km |
| Consumption | 1.10 l/100km |
| Energy category | D |
| Tires | 235/50R20 100V: 7 1/2x20 ET35 |
| Manufacturer | TOYOTA MOTOR EUROPE NV/SA, B-1140 BRUXELLES |
| Approval date | 09/12/2021 |
| Type approval no. | 1LD902 |