LEXUS RX200T specifications — approved in Switzerland
238.0 HP
Max power
350.0 Nm
Max torque
200 km/h
Top speed
1 960 kg
Curb weight
1LD220
| Power | 238.0 HP (175.0 kW) @ 5 600 rpm |
| Torque | 350.0 Nm @ 1 650 rpm |
| Top speed |
| 200 km/h |
| Weight/power ratio | 8.24 kg/HP |
| Displacement | 1 998 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / ligne-inj-T-DI |
| Transmission | Automatique 6 rapports |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 8AR-FTS |
| Curb weight | 1 960 kg |
| Gross weight | 2 500 kg |
| Length | 4 890 mm |
| Width | 1 895 mm |
| Height | 1 690 mm |
| Wheelbase | 2 790 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 181.0 g/km |
| Consumption | 7.80 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 235/65R18 106V: 8x18 DP30 |
| Manufacturer | TOYOTA MOTOR EUROPE NV/SA, B-1140 BRUXELLES |
| Approval date | 21/10/2015 |
| Type approval no. | 1LD220 |
1LD221
| Power | 238.0 HP (175.0 kW) @ 5 600 rpm |
| Torque | 350.0 Nm @ 1 650 rpm |
| Top speed | 200 km/h |
| Weight/power ratio | 8.24 kg/HP |
| Displacement | 1 998 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / ligne-inj-T-DI |
| Transmission | Automatique 6 rapports |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 8AR-FTS |
| Curb weight | 1 960 kg |
| Gross weight | 2 500 kg |
| Length | 4 890 mm |
| Width | 1 895 mm |
| Height | 1 690 mm |
| Wheelbase | 2 790 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 184.0 g/km |
| Consumption | 7.90 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 235/65R18 106V: 8x18 DP30 |
| Tires (option) | 235/55R20 102V: 8x20 DP30 |
| Manufacturer | TOYOTA MOTOR EUROPE NV/SA, B-1140 BRUXELLES |
| Approval date | 21/10/2015 |
| Type approval no. | 1LD221 |
1LD222
| Power | 238.0 HP (175.0 kW) @ 5 600 rpm |
| Torque | 350.0 Nm @ 1 650 rpm |
| Top speed | 200 km/h |
| Weight/power ratio | 8.55 kg/HP |
| Displacement | 1 998 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / ligne-inj-T-DI |
| Transmission | Automatique 6 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | 8AR-FTS |
| Curb weight | 2 035 kg |
| Gross weight | 2 575 kg |
| Length | 4 890 mm |
| Width | 1 895 mm |
| Height | 1 690 mm |
| Wheelbase | 2 790 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 184.0 g/km |
| Consumption | 7.90 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 235/65R18 106V: 8x18 DP30 |
| Manufacturer | TOYOTA MOTOR EUROPE NV/SA, B-1140 BRUXELLES |
| Approval date | 21/10/2015 |
| Type approval no. | 1LD222 |
1LD223
| Power | 238.0 HP (175.0 kW) @ 5 600 rpm |
| Torque | 350.0 Nm @ 1 650 rpm |
| Top speed | 200 km/h |
| Weight/power ratio | 8.55 kg/HP |
| Displacement | 1 998 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / ligne-inj-T-DI |
| Transmission | Automatique 6 rapports |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | 8AR-FTS |
| Curb weight | 2 035 kg |
| Gross weight | 2 575 kg |
| Length | 4 890 mm |
| Width | 1 895 mm |
| Height | 1 690 mm |
| Wheelbase | 2 790 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 189.0 g/km |
| Consumption | 8.10 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 235/65R18 106V: 8x18 DP30 |
| Tires (option) | 235/55R20 102V: 8x20 DP30 |
| Manufacturer | TOYOTA MOTOR EUROPE NV/SA, B-1140 BRUXELLES |
| Approval date | 21/10/2015 |
| Type approval no. | 1LD223 |