LEXUS RX350H specifications — approved in Switzerland
190.4 HP
Max power
239.0 Nm
Max torque
200 km/h
Top speed
2 040 kg
Curb weight
1LD917
| Power | 190.4 HP (140.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 239.0 Nm @ 4 300 rpm |
| Top speed |
| 200 km/h |
| Weight/power ratio | 10.71 kg/HP |
| Displacement | 2 487 cm³ |
| Fuel | Natural gas |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-DI-Inj |
| Transmission | s |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | A25A-FXS |
| Curb weight | 2 040 kg |
| Gross weight | 2 660 kg |
| Length | 4 890 mm |
| Width | 1 920 mm |
| Height | 1 695 mm |
| Wheelbase | 2 850 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 144.0 g/km |
| Consumption | 6.40 l/100km |
| Energy category | E |
| Tires | 235/50R21 101W: 8x21 ET40 |
| Manufacturer | TOYOTA MOTOR CORPORATION, J-471 AICHI / JAPAN |
| Approval date | 28/10/2022 |
| Type approval no. | 1LD917 |
1LD918
| Power | 190.4 HP (140.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 239.0 Nm @ 4 300 rpm |
| Top speed | 200 km/h |
| Weight/power ratio | 10.71 kg/HP |
| Displacement | 2 487 cm³ |
| Fuel | Natural gas |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-DI-Inj |
| Transmission | s |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | A25A-FXS |
| Curb weight | 2 040 kg |
| Gross weight | 2 660 kg |
| Length | 4 890 mm |
| Width | 1 920 mm |
| Height | 1 695 mm |
| Wheelbase | 2 850 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 145.0 g/km |
| Consumption | 6.40 l/100km |
| Energy category | E |
| Tires | 235/50R21 101W: 8x21 ET40 |
| Manufacturer | TOYOTA MOTOR CORPORATION, J-471 AICHI / JAPAN |
| Approval date | 28/10/2022 |
| Type approval no. | 1LD918 |
1LD916
| Power | 190.4 HP (140.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 239.0 Nm @ 4 300 rpm |
| Top speed | 200 km/h |
| Weight/power ratio | 10.71 kg/HP |
| Displacement | 2 487 cm³ |
| Fuel | Natural gas |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-DI-Inj |
| Transmission | s |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | A25A-FXS |
| Curb weight | 2 040 kg |
| Gross weight | 2 660 kg |
| Length | 4 890 mm |
| Width | 1 920 mm |
| Height | 1 695 mm |
| Wheelbase | 2 850 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 143.0 g/km |
| Consumption | 6.30 l/100km |
| Energy category | E |
| Tires | 235/60R19 103V: 8x19 ET40 |
| Tires (option) | 235/50R21 101W: 8x21 ET40 |
| Manufacturer | TOYOTA MOTOR CORPORATION, J-471 AICHI / JAPAN |
| Approval date | 20/10/2022 |
| Type approval no. | 1LD916 |