LIEBHERR A 314 specifications — approved in Switzerland
108.8 HP
Max power
500.0 Nm
Max torque
20 km/h
Top speed
13 400 kg
Curb weight
5LA260
| Power | 108.8 HP (80.0 kW) @ 1 800 rpm |
| Torque | 500.0 Nm @ 1 400 rpm |
| Top speed |
| 20 km/h |
| Weight/power ratio | 123.16 kg/HP |
| Displacement | 4 764 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T |
| Transmission | h4m |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | BF4M1013EC (Code CE80) |
| Curb weight | 13 400 kg |
| Gross weight | 16 000 kg |
| Length | 6 365 mm |
| Width | 2 510 mm |
| Height | 4 000 mm |
| Wheelbase | 2 540 mm |
| Body type | Excavatrice |
| Seats | 1 |
| Doors | 1 |
| Tires | jumelés= 10.00R20 12PR 7.5x20 |
| Tires (option) | simples= 18R19.5 173A6 7.5x20 |
| Manufacturer | LIEBHERR-HYDRAULIKBAGGER GMBH, D-88457 KIRCHDORF-ILLER |
| Approval date | 17/07/2003 |
| Type approval no. | 5LA260 |
5LA242
| Power | 108.8 HP (80.0 kW) @ 1 800 rpm |
| Torque | 458.0 Nm @ 1 350 rpm |
| Top speed | 20 km/h |
| Weight/power ratio | 123.16 kg/HP |
| Displacement | 4 764 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T |
| Transmission | h4m |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | BF4M1013EC (Code C80) |
| Curb weight | 13 400 kg |
| Gross weight | 16 000 kg |
| Length | 6 365 mm |
| Width | 2 510 mm |
| Height | 4 000 mm |
| Wheelbase | 2 540 mm |
| Body type | Excavatrice |
| Seats | 1 |
| Doors | 1 |
| Tires | jumelés= 10.00R20 12PR, 7.5x20 |
| Tires (option) | simples= 18R19.5 173A6, 7.5x20 |
| Manufacturer | LIEBHERR-HYDRAULIKBAGGER GMBH, D-88457 KIRCHDORF-ILLER |
| Approval date | 16/08/2001 |
| Type approval no. | 5LA242 |