LINDNER Unitrac 102SE5 specifications — approved in Switzerland
97.9 HP
Max power
340.0 Nm
Max torque
40 km/h
Top speed
| Power | 97.9 HP (72.0 kW) @ 2 600 rpm |
| Torque | 340.0 Nm @ 1 400 rpm |
| Top speed | 40 km/h |
| Displacement | 2 970 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 4 vitesses |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | 05D/3 (R754EU5) |
| Gross weight | 8 000 kg |
| Wheelbase | 2 600 mm |
| Seats | 2 |
| Doors | s.d. 2 |
| Tires | 15.0/55R17 12PR: 13x17 / 425/55R17 134G: 13x17 / 265/70R19.5 136/134M: 8.25x19.5 |
| Tires (option) | 11.5/80-15.3 12PR: 9.00x15.3 / 15.5/55R18 134E: 11x18 / 285/70R19.5 144/173M: 8.25x19.5 |
| Tow cap. (braked) | 10 000 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | TRAKTORENWERK LINDNER GMBH, A-6250 KUNDL/TIROL |
| Approval date | 14/07/2011 |
| Type approval no. | 3LA705 |