LINHAI Hy-310 4x2 specifications — approved in Switzerland
17.7 HP
Max power
20.0 Nm
Max torque
62 km/h
Top speed
361 kg
Curb weight
| Power | 17.7 HP (13.0 kW) @ 6 500 rpm |
| Torque | 20.0 Nm @ 4 500 rpm |
| Top speed | 62 km/h |
| Weight/power ratio | 20.4 kg/HP |
| Displacement | 275 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout |
| 4-temp / 1 / monobloc |
| Transmission | sm |
| Drivetrain | AR |
| Engine | LH173MN |
| Curb weight | 361 kg |
| Gross weight | 464 kg |
| Length | 2 015 mm |
| Width | 1 140 mm |
| Height | 1 195 mm |
| Wheelbase | 1 205 mm |
| Body type | Ouvert |
| Seats | 2 |
| Tires | AV= AT24x 8-12, 205/75-12: 12x6.0 |
| Tires (option) | AR= AT24x11-10, 285/65-10: 10x8.0 |
| Manufacturer | JIANGSU LINHAI POWER MACH.GR.CORP, RC- JIANGSU / CHINA |
| Approval date | 29/04/2010 |
| Type approval no. | 6LB118 |