LINHAI HY-510S specifications — approved in Switzerland
19.9 HP
Max power
30.0 Nm
Max torque
65 km/h
Top speed
439 kg
Curb weight
| Power | 19.9 HP (14.6 kW) @ 5 800 rpm |
| Torque | 30.0 Nm @ 4 500 rpm |
| Top speed | 65 km/h |
| Weight/power ratio | 22.06 kg/HP |
| Displacement | 493 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout |
| 4-temp / 1 / monobloc |
| Transmission | sm |
| Drivetrain | intégral: AV= déclenchable |
| Engine | LH188MR |
| Curb weight | 439 kg |
| Gross weight | 568 kg |
| Length | 2 120 mm |
| Width | 1 185 mm |
| Height | 1 215 mm |
| Wheelbase | 1 285 mm |
| Body type | Ouvert |
| Seats | 2 |
| Tires | AV= 25x 8-12 index min. 35E: 12x6.0 |
| Tires (option) | AR= 25x10-12 index min. 43E: 12x8.0 |
| Manufacturer | JIANGSU LINHAI POWER MACH.GR.CORP, RC- JIANGSU / CHINA |
| Approval date | 04/11/2014 |
| Type approval no. | 6LB123 |