MG ZS EV specifications — approved in Switzerland
176.8 HP
Max power
280.0 Nm
Max torque
175 km/h
Top speed
1 645 kg
Curb weight
1MN381
| Power | 176.8 HP (130.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 280.0 Nm |
| Top speed |
| 175 km/h |
| Weight/power ratio | 9.3 kg/HP |
| Fuel | Electric |
| Engine layout | Elektromotor |
| Transmission | m1a |
| Drivetrain | avant |
| Engine | TZ204XS1152 |
| Curb weight | 1 645 kg |
| Gross weight | 2 060 kg |
| Length | 4 323 mm |
| Width | 1 809 mm |
| Height | 1 625 mm |
| Wheelbase | 2 581 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| Energy category | B |
| Tires | 205/60R16 96V: 6.5x16 ET41 |
| Tires (option) | 215/55R17 94V: 7x17 ET41 |
| Tow cap. (braked) | 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 500 kg |
| Manufacturer | SAIC MOTOR CORPORATION LIMITED., 201203 PRC-Shanghai |
| Approval date | 09/07/2025 |
| Type approval no. | 1MN381 |
1MN383
| Power | 176.8 HP (130.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 280.0 Nm |
| Top speed | 175 km/h |
| Weight/power ratio | 9.3 kg/HP |
| Fuel | Electric |
| Engine layout | Elektromotor |
| Transmission | m1a |
| Drivetrain | avant |
| Engine | TZ204XS1152 |
| Curb weight | 1 645 kg |
| Gross weight | 2 060 kg |
| Length | 4 323 mm |
| Width | 1 809 mm |
| Height | 1 625 mm |
| Wheelbase | 2 581 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| Energy category | B |
| Tires | 205/60R16 96V: 6.5x16 ET41 |
| Tires (option) | 215/55R17 94V: 7x17 ET41 |
| Tow cap. (braked) | 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 500 kg |
| Manufacturer | SAIC MOTOR CORPORATION LIMITED., 201203 PRC-Shanghai |
| Approval date | 09/07/2025 |
| Type approval no. | 1MN383 |
1MN326
| Power | 176.8 HP (130.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 280.0 Nm |
| Top speed | 175 km/h |
| Weight/power ratio | 9.3 kg/HP |
| Fuel | Electric |
| Engine layout | / |
| Transmission | m1a |
| Drivetrain | AV |
| Engine | TZ204XS1152 |
| Curb weight | 1 645 kg |
| Gross weight | 2 060 kg |
| Length | 4 323 mm |
| Width | 1 809 mm |
| Height | 1 625 mm |
| Wheelbase | 2 581 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| Energy category | B |
| Tires | 205/60R16 96V: 6.5x16 ET41 |
| Tires (option) | 215/55R17 94V: 7x17 ET41 |
| Tow cap. (braked) | 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 500 kg |
| Manufacturer | SAIC MOTOR CORPORATION LIMITED., 201203 PRC-Shanghai |
| Approval date | 05/02/2024 |
| Type approval no. | 1MN326 |
1MN382
| Power | 156.4 HP (115.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 280.0 Nm |
| Top speed | 175 km/h |
| Weight/power ratio | 10.84 kg/HP |
| Fuel | Electric |
| Engine layout | Elektromotor |
| Transmission | m1a |
| Drivetrain | avant |
| Engine | TZ204XS1152 |
| Curb weight | 1 695 kg |
| Gross weight | 2 070 kg |
| Length | 4 323 mm |
| Width | 1 809 mm |
| Height | 1 625 mm |
| Wheelbase | 2 581 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| Energy category | B |
| Tires | 205/60R16 96V: 6.5x16 ET41 |
| Tires (option) | 215/55R17 94V: 7x17 ET41 |
| Tow cap. (braked) | 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 500 kg |
| Manufacturer | SAIC MOTOR CORPORATION LIMITED., 201203 PRC-Shanghai |
| Approval date | 09/07/2025 |
| Type approval no. | 1MN382 |
1MN384
| Power | 156.4 HP (115.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 280.0 Nm |
| Top speed | 175 km/h |
| Weight/power ratio | 10.84 kg/HP |
| Fuel | Electric |
| Engine layout | Elektromotor |
| Transmission | m1a |
| Drivetrain | avant |
| Engine | TZ204XS1152 |
| Curb weight | 1 695 kg |
| Gross weight | 2 070 kg |
| Length | 4 323 mm |
| Width | 1 809 mm |
| Height | 1 625 mm |
| Wheelbase | 2 581 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| Energy category | B |
| Tires | 205/60R16 96V: 6.5x16 ET41 |
| Tires (option) | 215/55R17 94V: 7x17 ET41 |
| Tow cap. (braked) | 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 500 kg |
| Manufacturer | SAIC MOTOR CORPORATION LIMITED., 201203 PRC-Shanghai |
| Approval date | 09/07/2025 |
| Type approval no. | 1MN384 |
AXA836
| Power | 156.4 HP (115.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 280.0 Nm |
| Top speed | 175 km/h |
| Weight/power ratio | 10.84 kg/HP |
| Fuel | Electric |
| Transmission | m1a |
| Drivetrain | AV |
| Engine | TZ204XS1152 |
| Curb weight | 1 695 kg |
| Gross weight | 2 070 kg |
| Length | 4 323 mm |
| Width | 1 809 mm |
| Height | 1 625 mm |
| Wheelbase | 2 581 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| Energy category | B |
| Tires | 205/60R16 96V: 6.5x16 ET41 |
| Tires (option) | 215/55R17 94V: 7x17 ET41 |
| Tow cap. (braked) | 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 500 kg |
| Manufacturer | SAIC MOTOR CORPORATION LIMITED., 201203 PRC-Shanghai |
| Approval date | 07/02/2025 |
| Type approval no. | AXA836 |
1MN327
| Power | 156.4 HP (115.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 280.0 Nm |
| Top speed | 175 km/h |
| Weight/power ratio | 10.84 kg/HP |
| Fuel | Electric |
| Engine layout | / |
| Transmission | m1a |
| Drivetrain | AV |
| Engine | TZ204XS1152 |
| Curb weight | 1 695 kg |
| Gross weight | 2 070 kg |
| Length | 4 323 mm |
| Width | 1 809 mm |
| Height | 1 625 mm |
| Wheelbase | 2 581 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| Energy category | B |
| Tires | 205/60R16 96V: 6.5x16 ET41 |
| Tires (option) | 215/55R17 94V: 7x17 ET41 |
| Tow cap. (braked) | 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 500 kg |
| Manufacturer | SAIC MOTOR CORPORATION LIMITED., 201203 PRC-Shanghai |
| Approval date | 05/02/2024 |
| Type approval no. | 1MN327 |
1MN328
| Power | 156.4 HP (115.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 280.0 Nm |
| Top speed | 175 km/h |
| Weight/power ratio | 10.84 kg/HP |
| Fuel | Electric |
| Engine layout | / |
| Transmission | m1a |
| Drivetrain | AV |
| Engine | TZ204XS1152 |
| Curb weight | 1 695 kg |
| Gross weight | 2 070 kg |
| Length | 4 323 mm |
| Width | 1 809 mm |
| Height | 1 625 mm |
| Wheelbase | 2 581 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| Energy category | B |
| Tires | 205/60R16 96V: 6.5x16 ET41 |
| Tires (option) | 215/55R17 94V: 7x17 ET41 |
| Tow cap. (braked) | 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 500 kg |
| Manufacturer | SAIC MOTOR CORPORATION LIMITED., 201203 PRC-Shanghai |
| Approval date | 05/02/2024 |
| Type approval no. | 1MN328 |