RENAULT Megane 2.0dCi specifications — approved in Switzerland
160.5 HP
Max power
380.0 Nm
Max torque
215 km/h
Top speed
1 450 kg
Curb weight
1RA970
| Power | 160.5 HP (118.0 kW) @ 3 750 rpm |
| Torque | 380.0 Nm @ 2 000 rpm |
| Top speed |
| 215 km/h |
| Weight/power ratio | 9.03 kg/HP |
| Displacement | 1 995 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | M9R B6 |
| Curb weight | 1 450 kg |
| Gross weight | 1 872 kg |
| Length | 4 295 mm |
| Width | 1 804 mm |
| Height | 1 423 mm |
| Wheelbase | 2 640 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 2+1 / 4+1 |
| CO₂ | 155.0 g/km |
| Consumption | 5.90 l/100km |
| Energy category | E |
| Tires | 225/45R17 94V: 7x17 DP49 |
| Tires (option) | 225/40ZR18 92W: 7.5, 8.00, 8.25x18 DP49-65 |
| Tow cap. (braked) | 1 300 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 725 kg |
| Manufacturer | RENAULT s.a.s., F-92100 Boulogne-Billancourt |
| Approval date | 17/03/2009 |
| Type approval no. | 1RA970 |
1RA976
| Power | 160.5 HP (118.0 kW) @ 3 750 rpm |
| Torque | 380.0 Nm @ 2 000 rpm |
| Top speed | 215 km/h |
| Weight/power ratio | 9.34 kg/HP |
| Displacement | 1 995 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | M9R B6 |
| Curb weight | 1 499 kg |
| Gross weight | 1 914 kg |
| Length | 4 559 mm |
| Width | 1 804 mm |
| Height | 1 468 mm |
| Wheelbase | 2 703 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 155.0 g/km |
| Consumption | 5.90 l/100km |
| Energy category | E |
| Tires | 225/45R17 94V: 7x17 DP49 |
| Tires (option) | 225/40ZR18 92W: 7.5, 8.00, 8.25x18 DP49-65 |
| Tow cap. (braked) | 1 300 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 745 kg |
| Manufacturer | RENAULT s.a.s., F-92100 Boulogne-Billancourt |
| Approval date | 17/03/2009 |
| Type approval no. | 1RA976 |
1RB106
| Power | 149.6 HP (110.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 360.0 Nm @ 2 000 rpm |
| Top speed | 210 km/h |
| Weight/power ratio | 9.84 kg/HP |
| Displacement | 1 995 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Automatique 6 rapports |
| Drivetrain | AV |
| Engine | M9R C6 |
| Curb weight | 1 472 kg |
| Gross weight | 1 894 kg |
| Length | 4 295 mm |
| Width | 1 804 mm |
| Height | 1 423 mm |
| Wheelbase | 2 640 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 2+1 / 4+1 |
| CO₂ | 175.0 g/km |
| Consumption | 6.60 l/100km |
| Energy category | F |
| Tires | 225/45R17 94V: 7x17 DP49 |
| Manufacturer | RENAULT s.a.s., F-92100 Boulogne-Billancourt |
| Approval date | 24/04/2009 |
| Type approval no. | 1RB106 |
1RB107
| Power | 149.6 HP (110.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 360.0 Nm @ 2 000 rpm |
| Top speed | 210 km/h |
| Weight/power ratio | 10.19 kg/HP |
| Displacement | 1 995 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Automatique 6 rapports |
| Drivetrain | AV |
| Engine | M9R C6 |
| Curb weight | 1 524 kg |
| Gross weight | 1 944 kg |
| Length | 4 559 mm |
| Width | 1 804 mm |
| Height | 1 468 mm |
| Wheelbase | 2 703 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 175.0 g/km |
| Consumption | 6.60 l/100km |
| Energy category | F |
| Tires | 225/45R17 94V: 7x17 DP49 |
| Manufacturer | RENAULT s.a.s., F-92100 Boulogne-Billancourt |
| Approval date | 24/04/2009 |
| Type approval no. | 1RB107 |