SAME Dorado V70 specifications — approved in Switzerland
70.2 HP
Max power
255.0 Nm
Max torque
30 km/h
Top speed
2 300 kg
Curb weight
| Power | 70.2 HP (51.6 kW) @ 2 200 rpm |
| Torque | 255.0 Nm @ 1 400 rpm |
| Top speed | 30 km/h |
| Weight/power ratio | 32.76 kg/HP |
| Displacement | 3 000 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout |
| 4-temp / 3 / en ligne-T |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | intégral: AV= déclenchable |
| Engine | 1000.3WT3E |
| Curb weight | 2 300 kg |
| Gross weight | 3 300 kg |
| Length | 3 576 mm |
| Height | 2 180 mm |
| Wheelbase | 1 926 mm |
| Seats | 1 |
| Doors | 2 |
| Tires | AV= 6.50-16 8PR, 7.50-16 6PR, 8.25-16 4PR, 240/70R16 104A8, |
| Tires (option) | AR= 9.5R28 109A8, 12.4R28 121A8, 13.6R28 123A8, 360/70R24 122A8, 280/85R28 118A8, 320/85R24 122A8 |
| Tow cap. (braked) | 18 000 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 2 000 kg |
| Manufacturer | SAME DEUTZ-FAHR ITALIA S.p.A., I-24047 TREVIGLIO |
| Approval date | 31/10/2005 |
| Type approval no. | 4SA198 |