VOGE 300 Rally specifications — approved in Switzerland
28.6 HP
Max power
25.0 Nm
Max torque
125 km/h
Top speed
233 kg
Curb weight
| Power | 28.6 HP (21.0 kW) @ 9 000 rpm |
| Torque | 25.0 Nm @ 6 500 rpm |
| Top speed | 125 km/h |
| Weight/power ratio | 8.15 kg/HP |
| Displacement | 292 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout |
| 4-temp / 1 / monobloc-Inj |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Engine | LC178MN |
| Curb weight | 233 kg |
| Gross weight | 348 kg |
| Length | 2 107 mm |
| Width | 2 107 mm |
| Height | 1 405 mm |
| Doors | latéral |
| CO₂ | 78.0 g/km |
| Consumption | 3.40 l/100km |
| Tires | AV= 3.00-21, 80/100-21: 1.85x21 |
| Tires (option) | AR= 5.10-18: 120/90-18: 3.00x18 |
| Manufacturer | CHONGQING LONCIN INDUSTRIE CO LTD, RC-400060 Chongqing, P.R. China |
| Approval date | 08/04/2025 |
| Type approval no. | 6VC232 |