BMW ActiveHybrid 7 L specifications — approved in Switzerland
448.8 HP
Max power
650.0 Nm
Max torque
250 km/h
Top speed
2 145 kg
Curb weight
| Power | 448.8 HP (330.0 kW) @ 5 500 rpm |
| Torque | 650.0 Nm @ 2 000 rpm |
| Top speed | 250 km/h |
| Weight/power ratio | 4.78 kg/HP |
| Displacement | 4 395 cm³ |
| Fuel | Natural gas |
| Engine layout |
| 4-temp / 8 / V-T-DI |
| Transmission | Automatique 8 rapports |
| Drivetrain | AR |
| Engine | N63B44A |
| Curb weight | 2 145 kg |
| Gross weight | 2 660 kg |
| Length | 5 212 mm |
| Width | 1 902 mm |
| Height | 1 484 mm |
| Wheelbase | 3 210 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 4 |
| Doors | 4 |
| CO₂ | 219.0 g/km |
| Consumption | 9.40 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | AV= 245/35R21 96Y: 8.5x21 DP25 / AR= 275/30R21 98Y: 10x21 DP41 |
| Tires (option) | AV= 245/40R20 99Y: 8.5x20 DP25 / AR= 275/35R20 102Y: 10x20 DP41 |
| Manufacturer | BMW BAYERISCHE MOTOREN WERKE AG, D-80788 MUENCHEN |
| Approval date | 15/12/2009 |
| Type approval no. | 1BB864 |