BMW ActiveHybrid 7L specifications — approved in Switzerland
319.6 HP
Max power
450.0 Nm
Max torque
250 km/h
Top speed
2 070 kg
Curb weight
1BD590
| Power | 319.6 HP (235.0 kW) @ 5 800 rpm |
| Torque | 450.0 Nm @ 1 300 rpm |
| Top speed |
| 250 km/h |
| Weight/power ratio | 6.48 kg/HP |
| Displacement | 2 979 cm³ |
| Fuel | Natural gas |
| Engine layout | 4-temp / 6 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Automatique 8 rapports |
| Drivetrain | AR |
| Engine | N55B30A |
| Curb weight | 2 070 kg |
| Gross weight | 2 585 kg |
| Length | 5 219 mm |
| Width | 1 902 mm |
| Height | 1 481 mm |
| Wheelbase | 3 210 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4 |
| CO₂ | 158.0 g/km |
| Consumption | 6.80 l/100km |
| Energy category | F |
| Tires | AV= 245/35R21 96Y: 8.5x21 DP25 / AR= 275/30R21 98Y: 10x21 DP41 |
| Tires (option) | AV= 245/45R19 98Y: 8.5x19 DP25 / AR= 275/40R19 101Y: 9 1/2x19 DP39 |
| Manufacturer | BMW BAYERISCHE MOTOREN WERKE AG, D-80788 MUENCHEN |
| Approval date | 17/06/2013 |
| Type approval no. | 1BD590 |
1BC591
| Power | 319.6 HP (235.0 kW) @ 5 800 rpm |
| Torque | 450.0 Nm @ 1 300 rpm |
| Top speed | 250 km/h |
| Weight/power ratio | 6.48 kg/HP |
| Displacement | 2 979 cm³ |
| Fuel | Natural gas |
| Engine layout | 4-temp / 6 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Automatique 8 rapports |
| Drivetrain | AR |
| Engine | N55B30A |
| Curb weight | 2 070 kg |
| Gross weight | 2 585 kg |
| Length | 5 219 mm |
| Width | 1 902 mm |
| Height | 1 481 mm |
| Wheelbase | 3 210 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4 |
| CO₂ | 158.0 g/km |
| Consumption | 6.80 l/100km |
| Energy category | F |
| Tires | AV= 245/35R21 96Y: 8.5x21 DP25 / AR= 275/30R21 98Y: 10x21 DP41 |
| Tires (option) | AV= 245/45R19 98Y: 8.5x19 DP25 / AR= 275/40R19 101Y: 9 1/2x19 DP39 |
| Manufacturer | BMW BAYERISCHE MOTOREN WERKE AG, D-80788 MUENCHEN |
| Approval date | 22/06/2012 |
| Type approval no. | 1BC591 |